Kur’an’dan Mesajlar: Âl-i İmrân Suresi 103-105. Ayetler Konu Anlatımı

Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Kur’an’dan Mesajlar: Âl-i İmrân Suresi 103-105. Ayetler Nedir? sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor…

Kur’an’dan Mesajlar: Âl-i İmrân Suresi 103-105. Ayetler

Al-İ İmran 103. Ayette Verilen Mesajlar

“Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın.” Burada bir benzetme kullanılarak “Kur’an-ı Kerim” için “Allah’ın ipi” benzetmesi yapılmıştır. İman edenlere yönelik verilen bu emir, Müslümanların imanlarını tazelemelerine yönelik bir mesajdır aynı zamandır. Allah’ın ipine yapışan insanlar bölünüp parçalanmalar. Çünkü Yüce Kur’an, başka bir ayet-i kerimesinde “Mü’minler ancak kardeştirler…” (Hûcurat 10) buyurmaktadır. Kardeş olanlar arasında ise dağılıp parçalanma gibi bir durum söz konusu olamaz. Ayetin devamında “Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirine düşman idiniz de Allah gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz” denmektedir. Burada söz konusu İslam gelmeden önce insanların her birinin kendi kabilelerine bağlı olmalarından ve bundan dolayı kabile üstünlüğü için yarıştıklarından, zengin ile fakir arasında uçurumlarca farkın olduğundan söz etmektedir. Fakat İslam dini hâkim olduktan sonra bu dine iman edenler arasında hiçbir fark kalmamıştır. Zenginin fakirden, beyazın zenciden, bir kabilenin başka kabileden herhangi bir üstünlüğü kalmamış, “insan” olarak herkes eşit hale gelmiştir. Devamında ise bu kardeşlikten önceki duruma değinilmektedir. “Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi Allah kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklıyor ki doğru yolu bulasınız” deniyor. Yani İslam dini gelmeden önce bölük pörçük yaşayan insanlar birbirlerinin haklarını gözetmezlerdi, birbirlerine karşı saygıları yoktu ve bu durumlar da Allah’ın (c.c) yasakladığı ve aynı zamanda cezaya tabii tuttuğu durumlardır. İşte insanların İslam’a girmesiyle birlikte bir ateş çukurunun başında olan insanlar, Allah (c.c) tarafından kurtuldular.

Burada bize verilen mesaj; Biz Müslümanlar olarak her zaman birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmalıyız. Zengin olanımızın fakir üzerinde herhangi bir üstünlüğünün olmadığını İslam’da “kardeş” olduğumuzun mesajı vardır.

Al-i İmran 104. Ayette Verilen Mesajlar

Yüce Allah, Müslümanlara bazı görevler vermiştir. Bazı görevlerin bazı kişiler tarafından yapılması ile diğer insanların sorumlulukları kalkar. Mesela cenaze namazı, selam verilirken birinin selam alması gibi… Ama bazı emirler de vardır ki tüm Müslümanları ilgilendirir. “İyiliği emretmek” yani hayra çağırma görevi, her Müslümanın üzerine farzdır.

Bu ayette bize verilen mesaj; her nerede olursak olalım, yaşam şartlarımız nasıl olursa olsun, Allah’ın (c.c) rızasını kazanmak doğrultusunda hareket ederek İslam’ın emirlerini yerine getirmeyen insanları güzel bir dille uyarmaktır.

Âl-i İmran 105. Ayette verilen mesajlar

Allah (c.c) surenin 103 ve 104. Ayetlerinde Müslümanların nasıl davranması gerektiği hakkında mesaj verdikten sonra sonraki ayette yani Âl-i İmran 105. Ayette adeta son vurgu ve son uyarıyı yapıyor. “Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır.” Yani size İslam dini apaçık bir şekilde geldikten sonra ve size verilen emirler hakkında artık şüpheye yer kalmadıktan sonra ayrılığa düşüp parçalanmayın. Burada zikredilen insanlar, daha önceki Peygamberlerin döneminde ve Hz. Muhammed’in (s.a.v) döneminde kendilerine İslam anlatıldığı halde, Allah’ın (c.c) “siz kardeşsiniz” dediği halde bu sözleri kulak ardı edenlerden söz edilmektedir. Allah (c.c) Müslümanlara “Siz onlar gibi olmayın, çünkü onlar için büyük bir azap vardır” demektedir. Yani biz de İslam’ı kabul ettikten sonra yine de Müslümanların kardeşçe yaşamaları gerektiğine inanmazsak veya birbirimize karşı üstünlük sağlamaya çalışırsak o zaman bizim için de büyük bir azap olacaktır.

 

10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları için Tıklayınız

10. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Soru: 53 + 4 kaçtır?


Basari Sıralamaları