Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü hangi üniversitelerde var, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü iş olanakları,Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü taban puanları,Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü olan üniversiteler,Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü atamaları,Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü dersleri,Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü taban puanları,Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü kaç yıllık,Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım maaşları

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Nedir?

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü; Anadolu’da yaşamış olan eski uygarlıklardan bize kalan kültür varlıklarının ve tarihî eserlerin korunması ve onarılmasıyla ilgili eğitim veren dört yıllık bir lisans programıdır. Bu bölüme Eşit Ağırlık puan türüyle ve merkezî yerleştirme sınavlarıyla öğrenci alınmaktadır.

Bölümdeki temel amaç; ülkemizdeki tarihsel ve kültürel varlıkları ortaya çıkarma, ilgili yerlere özenle ulaştırma, bu varlıkların tarihlerini araştırma ve nasıl korunacağını tespit etme konusunda öğrencilerin en iyi ve en donanımlı şekilde eğitilmesidir.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü mezunları, bu işi meslek olarak yapmak istedikleri takdirde, lisans düzeyi veya lisansüstü düzeylerinden birinde mutlaka Sanat Tarihi, Arkeoloji, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Klasik Arkeoloji, Müzecilik, Mimarlık, Restorasyon gibi ilgili bölümlerde de lisans veya yüksek lisans eğitimi yapmalıdır. Hatta tercih ettikleri üniversitede çift anadal ve yandal uygulamaları varsa, iki lisans programını aynı anda okuyup çift diplomayla mezun olunabilir. Böylelikle bu bölümlerden mezun olan bir öğrenci, kültürel ve tarihsel miraslara bakış açısı bakımından çok daha uzman bir hale gelecektir.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Anadolu Arkeolojisi
– Arkeolojiye Giriş
– Arşiv Malzemeleri ve Bozulma Etkenleri
– Arşiv Malzemelerinde Önleyici Koruma
– Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
– Bilgisayar Teknolojileri
– Cam Koruma ve Onarımı
– Cam Yapım Teknolojisi ve Bozulmalar
– Duvar Resmi Yapım Bilgisi ve Bozulmaları
– El Yazmaları ve Bozulma Etkenleri
– El Yazmalarının Korunması ve Onarılması
– İngilizce
– Koruma İlkeleri ve Yasal Mevzuat
– Koruma Kimyası ve Laboratuvar Uygulamaları
– Koruma Kimyasına Giriş
– Koruma ve Onarım Kavramları
– Mesleki Teknik Resim
– Metal Bozulmaları ve Arazide Koruma Yöntemleri
– Metal Malzeme Bilgisi ve Yapım Teknolojisi
– Mozaik Yapım Teknikleri ve Bozulmaları
– Müzelerde Sergileme ve Depolama
– Önleyici Koruma Yöntemleri
– Ören Yerlerinde Koruma Yöntemleri ve Yaklaşımlar
– Sanat Tarihi Terminolojisi
– Sanat Tarihine Giriş
– Seramik Bozulmaları ve Temizleme Yöntemleri
– Seramik Koruma ve Onarımı
– Seramik Malzeme Bilgisi ve Yapım Teknolojisi
– Taş Koruma ve Onarımı
– Taş Malzeme Bilgisi ve Bozulmalar
– Türk Dili

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bu bölüm mezunlarının yapabilecekleri meslekler çok çeşitlidir. Mezunlar, kamu kurumlarına ait ören yerlerinde ve vakıflara ait müzelerin restorasyon projelerinde restoratör olarak; kamu veya özel kurum ve kuruluşlarda sanat danışmanı olarak; akademik çalışmalarda öğretici veya araştırmacı, yükseköğretim kurumlarında ise ilgili alanlarda eğitmen olarak çalışabilmektedirler.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Ülkemizde müzeler ve ören yerleri çok fazla olduğu için, bu mezunları bu alanlarda çalışma imkânı bulabilirler. Bölüm mezunlarının çalışabileceği sektörler; mimarlık, restorasyon, eğitim, kültür-sanat alanlarıdır. Çalışabilecekleri kurumlar ise; arkeoloji ve restoraston üzerine çalışmalar yapan kamu veya özel sektör kurumları, müzeler, sanat galerileri, kültür-sanat vakıfları ve akademik platformlardır.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2022 TYT Konuları ve Soru Dağılımları - 2022 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı, ÖSYM, YÖK, MEB - 2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2022 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2022 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - KYK Yurt Ücreti ve Depozito Ne Kadar 2020 2021 - 2021 DGS Soruları ve Cevapları Yayımlandı - 2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır - 2021 LGS tercih başvuruları başladı - İstanbul Liseleri 2021 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Lise Taban Puanları 2021 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Ankara Liseleri Taban Puanları,Yüzdelik Dilimleri 2021 LGS-MEB - 2021 DGS sınav giriş yerleri açıklandı - İzmir Tınaztepe Üniversitesi Eğitim ve Burs Ücretleri 2020 -