Kuduz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Kuduz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Kuduz Nedir? Kuduz Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Kuduz nedir, Kuduz nasıl yazılır tdk, Kuduz anlamı tdk, Kuduz Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Kuduz – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Kuduz  kelimesinin anlamı:

Kuduz Biyoloji Terimi Olarak Kuduz:
Genellikle kedi, köpek, tilki, sincap, yarasa gibi memeli canlılar arasında yaygındır. Seyrek olarak insana geçer. Kuduz virüsü konak canlının sinir hücrelerini enfekte eder. Bütün memeli canlılar kuduz hastalığına yakalanabilmelerine karşın bazı türleri hastalığı bulaştırır. Kuduz, daha çok hastalığa yakalanmış köpeklerin ısırması sonucunda salyasından insana bulaşır.

Kuduz Fen Bilimleri Terimi Olarak Kuduz:
Kedi, köpek gibi bazı memeli hayvanlardan insana geçen, sinir sisteminde gelişen ve ölümle sonuçlanan bir hastalık.

Türk Dil Kurumu’na göre Kuduz  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
kuduz
Latin: rabies
Kuduz hastalığı.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
kuduz
İngilizce: rabies
Rabdovirüsünün neden olduğu, kedi, köpek, yarasa, tilki, kurt, rakun, fare gibi virüsü taşıyan hayvanların ısırması ile bulaşan, huzursuzluk, ısırık yerinde çekilme, ağrı, aşırı duyarlılık, ateş, başağrısı, parezi ve paralizi, boğaz kaslarında kasınç, çırpınma ve çılgınlık, solunum felci gibi belirtilerle belirgin, Negri cisimciklerinin nöronlarda saptanmasıyla klinik tanının konduğu ölümcül akut ensefalomiyelit, ##(rabiyes)##.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
kuduz
İngilizce: rabies
Sıklıkla kuduz bir hayvanın ısırması, tırmalaması veya salgısıyla bulaşan Lyssavirus cinsi kuduz virüsünün memelilerde yol açtığı, başlıca sudan korkma ve şiddetli konvülsiyonlar ile belirgin ivegen ve ölümcül bir merkezî sinir sistemi hastalığı.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam