Klasik Arkeoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Klasik Arkeoloji bölümü hangi üniversitelerde var, Klasik Arkeoloji bölümü iş olanakları,Klasik Arkeoloji bölümü taban puanları,Klasik Arkeoloji bölümü olan üniversiteler,Klasik Arkeoloji bölümü atamaları,Klasik Arkeoloji bölümü dersleri,Klasik Arkeoloji bölümü taban puanları,Klasik Arkeoloji bölümü kaç yıllık,Klasik Arkeoloji maaşları

Klasik Arkeoloji Bölümü Nedir?

Klasik Arkeoloji, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi olmak üzere iki anabilim dalında eğitim veren Arkeoloji bölümünde, lisans ve lisansüstü öğrenci eğitiminin işlevsel bir parçası olarak arkeolojik kazı ve araştırmalar sürdürülmektedir. Bölümde öğrenim gören lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri Türkiye’nin farklı bölgelerinde sürdürülmekte olan kazı çalışmalarına katılmaktadır. Bu kazı ve yüzey araştırmalarından elde edilen arkeolojik eserlerin laboratuvar ve atölyelerde analiz, çizim ve değerlendirmeleri öğrencilerin de katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Bölümde bulunan Kazı ve Araştırma Verilerini Değerlendirme Laboratuvarı, kazı atölyeleri ve malzeme analiz laboratuvarları öğrencilere malzeme eğitimi verme ve arkeolojik buluntuların değerlendirilmesinde uygulama yapma olanağını sağlamaktadır.

Klasik Arkeoloji Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Klasik Arkeoloji bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Klasik Arkeoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

Başlıca dersleri şöyle sıralayabiliriz:

– Klasik Arkeolojiye Giriş
– Mezopotamya ve Önasya Arkeolojisi,
– Kazı Teknikleri,
– Resim-Fresk-Mozaik
– Nümizmatik
– Latince
– Eski Yunan Dili
– Arkeolojik Çizim,
– Girit Arkeolojisi,
– Myen Arkeoljoisi,
– Ege Prehistoryası,
– Arkaik Dönem Mimarisi,
– Geometrik Dönem Sanatı,
– Lidya Arkeolojisi,
– Roma Mimarlığı,
– Roma Seramiği,
– Antik Hellen Tarihi,
– Hellenistik Dönem Mimarisi,
– Hellenistik Dönem Plastiği,
– Birinci Binde Doğu-Batı İlişkileri,
– Hellen ve Roma Numizmatiği,
– İlkçağ Uygarlıkları Tarihi,
– Mitoloji ve Kültür,
– Sualtı Arkeolojisi,
– Kültürel Coğrafya,
– Modern Sosyolojik Yaklaşımlar.
– Müzecilik
Bu bölümde okuyan öğrenciler, eğitim hayatları boyunca çeşitli kazı ve alan çalışmalarına katılabilmektedir.

Klasik Arkeoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Devlete bağlı ve özel müzelerde, turizm şirketlerinde, belediyelerin ve özel kuruluşların kültür ve sanat birimlerinde arkeolog, uzman ve bilirkişi unvanıyla çalışabilirler. Lisansüstü eğitim aldıkları takdirde, üniversitelerde akademisyen olarak da çalışabilirler.

Klasik Arkeoloji Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı çeşitli kurum ve kuruluşlarda arkeolog, turizm uzmanı ve rehber olarak; valilikler ve belediyelere bağlı kültürel değerleri koruma kurullarında, kazı ve araştırmalar bünyesindeki çeşitli projelerde, ayrıca üniversitelerin arkeoloji bölümlerinde de arkeolog olarak çalışabilmektedirler.

Klasik Arkeoloji Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Klasik Arkeoloji bölümüne DGS ile geçiş yoktur.

Klasik Arkeoloji Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Klasik Arkeoloji Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Klasik Arkeoloji Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Klasik Arkeoloji Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -
reklam