Kimyasal Tepkimeler Konu Anlatımı

Kimya ayt konu anlatımı, Kimya tyt konu anlatımı , Kimya yks konu anlatımı… Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda Kimyasal Tepkimeler hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz..

Kimyasal Tepkimeler

Maddelerin yapısında meydana gelen değişmeler fiziksel ve kimyasal değişim olmak üzere ikiye ayrılır. Kimyasal değişim, kimyasal tepkimeler sonucu oluşur.

Kimyasal tepkimeler elektron alışverişi ya da elektron ortaklaşa kullanımı sonucunda gerçekleşir. Bu nedenle tepkimeye giren maddelerin elektron sayısı değişebilirken; proton sayısı ve nötron sayısı değişmez.
Kimyasal tepkimelerde tepkimeye giren maddelere girenler, tepkime sonucu oluşan maddelere ürünler denir.
Kimyasal tepkimelerde bir madde vardan yok olmaz, yoktan da var olmaz. Girenlerde hangi çeşit atom varsa ürünlerde de onlar vardır.
Girenlerdeki atom sayısı ne kadarsa ürünlerde de eşit miktarda olması gerekir.
Kimyasal tepkimelerde girenlerin kütlesi daima ürünlerin kütlesine eşittir.(kütlenin korunumu yasası)

Kimyasal tepkimelerin özellikleri

Atom türü ve sayısı değişmez.
Toplam kütle değişmez.
Toplam yük ve proton, nötron, elektron sayısı korunur.
Fiziksel özellikleri değişebilir.
Molekül sayısı değişebilir.

Kimyasal tepkimeler yanma ve asit-baz tepkimeleri olmak üzere ikiye ayrılır.

Yanma Tepkimeleri

Yanma reaksiyonları, bir yakıt (indirgeyici madde) ve oksidanın (genellikle atmosferik oksijen) arasında gerçekleşen ve sonucunda oksitlenmiş ürün oluşan yüksek sıcaklıklı ekzotermik redoks tepkimeleridir. Yanma olayları sonucunda ısı ortaya çıkar. Yanma tepkimeleri kimyasal bir olaydır. Yapısında karbon ve hidrojen bulunduran organik maddeler(hidrokarbonlar) ve yapısında karbon, hidrojen ve oksijen bulunduran organik maddeler yandıklarında karbondioksit ve su oluşur.

Örnek olarak;

C6H12O6 + 6 O2 → 6 CO2 + 6 H2O + enerji
C2H5OH + 3 O2 → 2 CO2 + 3 H2O + enerji
4 Fe + 3 O2 → 2 Fe2O3 (demirin paslanması) verilebilir.

Asit – Baz Tepkimleri

Asit ve bazların tepkimeye girerek su ve tuz oluşturmasına asit-baz tepkimesi ya da nötralleşme tepkimesi denir. Su oluşurken asidin H+ ve bazın OH– iyonu birleşerek suyu; diğer iyonlarda birleşerek tuzu oluşturur.

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kaslar ve Kas Çeşitleri Konu Anlatımı - 2021 DGS Konuları ve Soru Dağılımı Yeni Müfredat (ÖSYM) -
reklam