Reklam
Reklam
reklam reklam

Kılavuz mu yoksa Klavuz mu? Nasıl Yazılır? (TDK) AnlamıHangi Sözcük Nasıl Yazılır? Bitişik mi yazılır ayrı mı? Ne Nasıl Yazılır? TDK yazım bilgisi dahilinde hangi sözcük nasıl yazılır? Anlamı nedir?

Kılavuz nasıl yazılır tdk, Kılavuz anlamı tdk, Kılavuz nedir,

Sizlere bu yazımızda –Kılavuz– kelimesinin nasıl yazıldığı ve örnek cümle içindeki kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

“Kılavuz mu?” yoksa “Klavuz mu?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır.

Bu kelime genellikle Klavuz şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Kılavuz şeklinde olmalıdır.

Klavuz (Yanlış kullanım)

Kılavuz ✓ (Doğru kullanım)

Türk Dil Kurumu’na göre Kılavuz kelimesinin anlamı:

1. isim Yol gösteren, tarihî ve turistik yerleri gezerken bilgi aktaran kimse, rehber:
Ilıca hamamından ercecik kalkın / Kılavuz seçin de Şahren’i geçin” – Halk türküsü

2. isim Herhangi bir alanda ve konuda bilgi veren, yol yöntem gösteren kitap vb:
      Öğrenci kılavuzu.

3. isim Evlenecek olan erkek veya kadına eş bulan kimse.

4. isim, mecaz Ruhsal ve zihinsel bakımdan yol gösteren, ışık tutan kimse:
      Kılavuzumuz Atatürk’tür.

5. isim, denizcilik Kılavuz gemisi.

6. isim, denizcilik Kılavuz kaptan:
      İstanbul Boğazı’ndan kılavuz almadan geçmek yasaktır.

7. isim, sinema Makaradaki filmlerin başında ve sonunda yer alan, filmin alıcı, yıkama aracı, basım aracı, gösterici vb. araçlara takılıp çıkarılmasında kolaylık sağlayan, asıl film için pay bırakan çeşitli renklerde film parçası.

8. isim, teknik Somun veya boru içine yiv açmakta kullanılan araç.

9. isim, teknik Dar ve uzun bir yerden tel, kablo gibi bükülebilen bir şey geçirilirken bunların ucuna bağlandığı sert nesne.

Cümle içinde örnek doğru kullanımı:

Peri bacalarına düzenlediğimiz turistik gezide bize yol gösteren kılavuzumuz, yöre hakkında oldukça geniş bir malumata sahipti.

Diğer Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020 TYT'e Kalan Süre
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Paragrafta Anlatım Teknikleri (Paragrafta Anlatım Biçimleri) Konu Anlatımı - Cümle Yorumu Konu Anlatımı - Cümlede Anlam(Cümle Anlamı) Konu Anlatımı - Deyim ve Atasözleri Konu Anlatımı - Söz Yorumu Konu Anlatımı - Sözcükte Anlam (Sözcük Anlamı) Konu Anlatımı - Müşahhas Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Açık Seçik Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Kopmak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Beceriksiz Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Yetenekli Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Bir Araya Getirmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Bölümlemek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Demokrat Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - İtiştirmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çekiştirmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Azade Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Buçuklu Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Etraflı Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Yatık Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sanat ve Kültür Yönetimi 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Türkçe Öğretmenliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Çizgi Film ve Animasyon 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü 2018 Başarı Sıralaması ve Taban Puanları - İşletme Mühendisliği 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Japon Dili ve Edebiyatı 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam