Kayıp Aranıyor – Sait Faik Abasıyanık Eser Özeti

Sizlere bu yazımızda Kayıp Aranıyor – Sait Faik Abasıyanık eser özeti hakkında bilgi vereceğiz. Eserin özeti, konusu, ana karakterleri hakkında merak ettiğiniz bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Kayıp Aranıyor – Sait Faik Abasıyanık

ROMANIN KONUSU:

Kitapta Nevin adlı bir kadının mutluluğu,huzuru arayış çabası anlatılmaktadır.

ROMANIN ANA KARAKTERLERİ:

Cemal: Nevin ile aynı köyde yaşa­yan, a argo kelimeler kullanan, pervasız, bir balıkçıdır. Nevin’le bir ara aşk mace­rası yaşar.

Nevin: Romanın ana kahramanı, Konsolos Vildan Bey’in kızıdır. Batı ülkelerinde eğitim görmüş, serbest, erkek mizaçlı, yardımsever iyilik dolu bir kadındır. Dul bir kadın olduğu için yeni bir kimlik arayışı içindedir.

Konsolos Vildan Bey: Güzel ve heyecanlı bir gençlik dönemi yaşamış, artık emekli olduğu için de o günlerin özlemi ile yaşayan, geniş düşünceli, bir burjuvadır.

Özdemir: Nevin’in kocası. Gazetecilikle geçimini sağlayan eşini ihtiyaç duyduğu cinsel bir nesne gibi gören, arzularına düşkün bir adam.

Biletçi Çocuk: Yeni yetişmekte olan, şehir içinde köy kültüründen uzaklaşamamış halktan bir kişi

Kamarot İrfan: Zengin, züppe. Nevin’den karşılık görmediği için ona iftira etmeye kalkan bir kişidir.

ÖZET:

Nevin birkaç dil bilen Avrupa’da eğitim görmüş, herkesin derdini dinleyen, sohbet eden ve onları anlamaya çalışan çok sevilen bir kadındır. Babası eski bir konsolostur. Bu yüzden hayatı bolluk ve rahatlık içinde geçmiştir.

Cemal ve Nevin, vapurun dış kısmında birlikte oturmak­ta aralarındaki uçurumu umursamadan sohbet etmektedirler. Cemal, bir halk çocuğudur. Buradaki kötü insanlar Nevin’i çekememektedir. Kamarot İrfan da bunlardan birisidir. Nevin’le Cemal’in evlenmeyi düşünmekte ama her ikisi de ailelerinin buna karşı çıka­cağını bilmektedir.

Nevin, halk tarafından se­vilen biridir. Yaptığı her kabahat onun aldığı ecnebi eğitimine yüklenmektedir. Nevin, Ankara’daki evliliklerine son vermiş; fakat henüz boşanmamış, özgür ve çok rahat bir kadındır. Nevin, bu köyde babasının köşkünde oturmaktadır. Babası. Emekli Konsolos Vildan Bey, konsolos olarak her gittiği ülkeye kızını da götürmüş, onunla her şeyini paylaşmıştır. Nevin, şu anda ailesinin yanında olmaktan memnundur. Çünkü o, gazeteci  Özdemir ile mutlu olamamış ve ondan ayrılarak köyüne gelmiştir. Bu köyde daha huzurludur. Köydeki insanlar ise onun hakkında öyle düşünmemektedir. Babası tarafından şımartılmış bir kız olduğunu, onunla bununla şurada burada sürttüğünü konuşmaya başlamışlardır
Kocası Özdemir ise onu pek sevmemiş, Nevin’e bir eşya muamelesi göstermiştir. Hatta Nevin’e ihanet de etmiştir. Bir sabah kocası Özdemir’in rahatsız olduğunu işe gidemeyeceğini, Nevin’den gazetedeki işlerini halletmesini rica eder. Nevin kocasının işleri ile uğraşıp eve erken döndüğünde. Özdemir’in hasta olmadığını hatta evinde Amerikalı bir kadına yemek verdiğini görür. Üstelik Amerikalı kadını uygunsuz bir şekilde yakalamıştır. Eşyalarını toplar ve evi terk eder.

Nevin kocası Özdemir’den ayrılmayı kafasına koyduğu için balıkçı Cemal’le dolaşmaya başlamıştır. . Aradığı tek şey iyi bir eş ve huzurdur. Gittiği her yerde ihtiyacı olan huzuru aramaktadır. Gördüğü herhangi bir biletçiye bile anında içi ısınmakta, hemen dost olmaktadır. Onun bu sevimli hali insanlar özellikle dedikoducu erkekler tarafından başka türlü anlaşılmaktadır.

Nevin, kocasından ayrıldıktan sonra İstanbul’da tiyatro kurmak için girişimde bulunmuş; fakat başarılı ola­mamıştır. Cemal ile ilişkileri ise gittikçe ciddileşmektedir. Ama annesi bu ilişkiyi öğrenir ve kızına asla müsaade etmeye­ceğini söyler. Bu süre zarfında Cemal de Nevin gibi bir kızın onun yaşadığı koşullarda yaşayamayacağını anlar ve dost olarak ayrılırlar.
Cemal’le boşanma meselesini konuşur. Nevin kocasından boşanıp tekrar İstanbul’ a dönecektir. Nevin, boşanma işleri için Ankara’ya gider. Kocası ile geçirdiği son bir günden sonra kararından vazgeçmez ve bo­şanır. Fakat Nevin’in içi çok daralmış ve iyice bunalmıştır.

Eve dönmesine imkân yoktur. Konsolosun kızı ile Balıkçı Cemal’in arkadaşı arasında mekik dokumak için sinirleri artık müsait değildir. Böylesi bir yaşamdan iyice tiksinmiştir. Bambaşka bir yerlerde bambaşka bir hayatın özlemini duymaktadır.
Anadolu’ya giden bir trenden bilet alıp babasına mek­tup yazar. Nevin artık hayatına Ayşe İsmiyle devam edecek ve yeni bir şehirde yeni bir hayata başlayacaktır. Mektupta ne zaman döneceğini ve adresini de bildirmez.
Konsolos Vildan Bey, mektup eline geçince peri­şan olur. Kızını bulabilmek umuduyla gazetelere “Kayıp Aranıyor” ilanı verir. Aradan dört yıl geçmiştir ve kayıptan haber yoktur.

Türk Edebiyatı Eser Özetleri

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı -
reklam