Karşıtlama Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Karşıtlama Nedir? Karşıtlama Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Karşıtlama nedir, Karşıtlama nasıl yazılır tdk, Karşıtlama Anlamı tdk, Karşıtlama Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Karşıtlama – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Karşıtlama  kelimesinin anlamı:

Karşıtlama Edebiyat Terimi Olarak Karşıtlama:
Birbirine karşıt olan iki düşünce ya da iki hayali bir ilgi kurarak aynı dize ya da cümle içinde kullanmayı içeren anlam sanatı.

Türk Dil Kurumu’na göre Karşıtlama  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Gümrük Terimleri Sözlüğü – 1972
karşıtlama
Türkçe: Mukabelebilmisil, İngilizce: Reprisals, retortion, Fransızca: Représaille
Tecim ya da ulaştırma araçları bakımından, bir ülkeye karşı özel önlemler uygulayan ülkenin mallarına ve taşıtlarına karşıt önlemler alma (yasak ve kısıntılar koyma, ayrımlı işlemler ve bildirmelikler uygulama vb.).

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
karşıtlama
Türkçe: tesmiye bi-n-nakis, Fransızca: antiphrase, dialogisme
1. Bir sözcüğü, bir deyimi, bir tümceyi ters anlamında kullanma: Şifayı bulmuş (= hastalanmış). 2. [Fr. dialogisme]: Daha çok öykü, roman ve tiyatro yapıtlarında birbirine karşıt yaratık ya da karakterlerin çarpıştırılması.

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü – 1948
karşıtlama
Türkçe: Tezat, Fransızca: Antithèse
(Söz sanatı terimi) Birbirinin karşıtı olan fikirleri bağdaştırarak bir arada kullanma. Kederimin artması için sevinmek isterim; bunu kimseye anlatamam. – A. Hâmit. (KARŞITLAMALI, Antithétique).

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı -
reklam