Karşıtlama Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Karşıtlama Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Karşıtlama Nedir? Karşıtlama Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Karşıtlama nedir, Karşıtlama nasıl yazılır tdk, Karşıtlama Anlamı tdk, Karşıtlama Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Karşıtlama – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Karşıtlama  kelimesinin anlamı:

Karşıtlama Edebiyat Terimi Olarak Karşıtlama:
Birbirine karşıt olan iki düşünce ya da iki hayali bir ilgi kurarak aynı dize ya da cümle içinde kullanmayı içeren anlam sanatı.

Türk Dil Kurumu’na göre Karşıtlama  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Gümrük Terimleri Sözlüğü – 1972
karşıtlama
Türkçe: Mukabelebilmisil, İngilizce: Reprisals, retortion, Fransızca: Représaille
Tecim ya da ulaştırma araçları bakımından, bir ülkeye karşı özel önlemler uygulayan ülkenin mallarına ve taşıtlarına karşıt önlemler alma (yasak ve kısıntılar koyma, ayrımlı işlemler ve bildirmelikler uygulama vb.).

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
karşıtlama
Türkçe: tesmiye bi-n-nakis, Fransızca: antiphrase, dialogisme
1. Bir sözcüğü, bir deyimi, bir tümceyi ters anlamında kullanma: Şifayı bulmuş (= hastalanmış). 2. [Fr. dialogisme]: Daha çok öykü, roman ve tiyatro yapıtlarında birbirine karşıt yaratık ya da karakterlerin çarpıştırılması.

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü – 1948
karşıtlama
Türkçe: Tezat, Fransızca: Antithèse
(Söz sanatı terimi) Birbirinin karşıtı olan fikirleri bağdaştırarak bir arada kullanma. Kederimin artması için sevinmek isterim; bunu kimseye anlatamam. – A. Hâmit. (KARŞITLAMALI, Antithétique).

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Kapıkule Sınır Kapısı Canlı Yayın 2022 İzle - 2022 ALES/2 başvuruları başladı - 2022-DGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - YKS Adayların Eğitim Bilgilerinini Güncelleme İşlemleri Başladı - YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2022 - BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜREN ÜNİVERSİTE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ - Uzmanlar 2022 AYT’yi değerlendirdi - 2022 MSÜ tercih sonuçları açıklandı! - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - Üsküdar Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - Kto Karatay Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İstanbul Ticaret Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 -
reklam