Matematik Soru Bankası

Karşıtlama Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Karşıtlama Nedir? Karşıtlama Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Karşıtlama nedir, Karşıtlama nasıl yazılır tdk, Karşıtlama Anlamı tdk, Karşıtlama Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Karşıtlama – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Karşıtlama  kelimesinin anlamı:

Karşıtlama Edebiyat Terimi Olarak Karşıtlama:
Birbirine karşıt olan iki düşünce ya da iki hayali bir ilgi kurarak aynı dize ya da cümle içinde kullanmayı içeren anlam sanatı.

Türk Dil Kurumu’na göre Karşıtlama  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Gümrük Terimleri Sözlüğü – 1972
karşıtlama
Türkçe: Mukabelebilmisil, İngilizce: Reprisals, retortion, Fransızca: Représaille
Tecim ya da ulaştırma araçları bakımından, bir ülkeye karşı özel önlemler uygulayan ülkenin mallarına ve taşıtlarına karşıt önlemler alma (yasak ve kısıntılar koyma, ayrımlı işlemler ve bildirmelikler uygulama vb.).

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
karşıtlama
Türkçe: tesmiye bi-n-nakis, Fransızca: antiphrase, dialogisme
1. Bir sözcüğü, bir deyimi, bir tümceyi ters anlamında kullanma: Şifayı bulmuş (= hastalanmış). 2. [Fr. dialogisme]: Daha çok öykü, roman ve tiyatro yapıtlarında birbirine karşıt yaratık ya da karakterlerin çarpıştırılması.

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü – 1948
karşıtlama
Türkçe: Tezat, Fransızca: Antithèse
(Söz sanatı terimi) Birbirinin karşıtı olan fikirleri bağdaştırarak bir arada kullanma. Kederimin artması için sevinmek isterim; bunu kimseye anlatamam. – A. Hâmit. (KARŞITLAMALI, Antithétique).

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam