Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü hangi üniversitelerde var, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü iş olanakları,Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü taban puanları,Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü olan üniversiteler,Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü atamaları,Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü dersleri,Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü taban puanları,Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü kaç yıllık,Karşılaştırmalı Edebiyat maaşları

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Nedir?

Karşılaştırmalı edebiyat bölümü, nihai olarak, geniş kapsamlı bir “Batı” edebiyat ve kültürü (plastik sanatlar ve müzik de dahil olmak üzere) öğrenimi vermek üzere kurulmuştur. Bu bakımdan, amaçları ve programı, “karşılaştırmalı edebiyat” teriminin genellikle anlattığı, “iki edebiyat”ın karşılaştırmasından daha geniştir. Bu arada, dört yıllık öğrenim boyunca, Türk edebiyatında da yeterli aşinalık sağlanacaktır. Son sınıf, daha çok çağdaş dünyanın yakından tanınması için gerekli çalışmalarla geçecek, dolayısıyla bu aşamada, “Batı” sınırlarını bir ölçüde aşılarak, günümüzün dünya çarpında ürünleri incelenecektir. Mezun olunca, seçmeli derslerde, bu bölümü bitirdikten sonra edebiyatçı, yazar, eleştirmen, sanat tarihçisi veya çevirmen olarak çalışmak isteyenlere bu alanlarda yeterli donanımı sağlayacak bilgiler verilecek, pratik çalışmalar yapılacaktır. Karşılaştırmalı Edebiyat programının amacı plastik sanatları ve müziği de içine alan geniş kapsamlı bir Batı Edebiyatı ve Kültürü yanında Türk ve dünya edebiyatını tanıyan elemanlar yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Dersleri Nelerdir?

Tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

– Türk Kültürü Tarihi,
– Edebi Akımlar,
– Batı Kültürü Tarihi,
– Romanın Tarihsel Gelişimi,
– Tiyatronun Tarihsel Gelişimi,
– Eleştiri Kuram ve Yöntemleri,
– Felsefe Tarihi,
– İngilizce Edebi Çeviri,
– Karşılaştırmalı Metin Analizi,
– Genel Dilbilim
Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü mezunları mesleki hayatları içerisinde birçok kuruma danışmanlık hizmeti verebilirler, kendi kitaplarını, dergilerini vb. yazabilirler. İstemeleri halinde üniversitelerde akademisyenlik görevini de yapabilirler. Eğitmen olabilmeleri için gerekli sınavları başarı ile tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Karşılaştırmalı Edebiyat Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Mezunlar edebiyatçı, yazar, eleştirmen veya çevirmen olarak çalışabilecekleri gibi programın disiplinler arası içeriğinden dolayı sanat ve basın dünyasında da iş bulma imkanına sahiptirler.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Karşılaştırmalı Edebiyat bölümüne DGS ile geçiş yoktur.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Karşılaştırmalı Edebiyat Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2022 TYT Konuları ve Soru Dağılımları - 2022 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı, ÖSYM, YÖK, MEB - 2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2022 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2022 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 DGS Soruları ve Cevapları Yayımlandı - 2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır - 2021 LGS tercih başvuruları başladı - İstanbul Liseleri 2021 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Lise Taban Puanları 2021 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Ankara Liseleri Taban Puanları,Yüzdelik Dilimleri 2021 LGS-MEB - 2021 DGS sınav giriş yerleri açıklandı - Ankara Medipol Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2021 - Ankara Bilim Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2021 -
reklam