Karotenoit Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Karotenoit Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Karotenoit Nedir? Karotenoit Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Karotenoit nedir, Karotenoit nasıl yazılır tdk, Karotenoit anlamı tdk, Karotenoit Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Karotenoit – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Karotenoit  kelimesinin anlamı:

Karotenoit Biyoloji Terimi Olarak Karotenoit:
Bitkilerde kloroplast ve kromoplastlarda yer alan sarı ya da turuncu renkli pigment.

Türk Dil Kurumu’na göre Karotenoit kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
karotenoit
İngilizce: carotenoid, carotinoid, Fransızca: carotinoïde, Almanca: Karotinoid, Latin: carota: havuç
San, portakal rengi, kırmızı ya da kahverengi, yağda çözünen, bitkilerde sentezlenen, fotosentezde görev yapan, çiçekler ve meyvelerde bulunan, karotenler ve ksantofiller olmak üzere iki gruba ayrılan bir pigment grubu.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
karotenoit
İngilizce: carotenoid
Bitkilerin çiçek ve meyve kısımlarında, balıkların kromotoforlarında, etinde, karaciğerinde, gonadlarında ve yumurtalarında bulunan ve onlara sarı, turuncu, kahverengi veya kırmızı renklerini veren, çoğunlukla fotosentez tepkimelerinde de görev alan, yağda çözünen, karotenler ve ksantofiller olmak üzere iki grubu bulunan karbonlu bir bileşik.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
karotenoit
İngilizce: carotenoid
Sarı, portakal rengi, kırmızı veya kahverengi yağda çözünen, bitkilerde sentezlenen, fotosentezde görev yapan, çiçekler ve meyvelerde bulunan, karotenler ve ksantofiller olmak üzere iki gruba ayrılan bir pigment grubu.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam