Jeofizik Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Jeofizik Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var, Jeofizik Mühendisliği bölümü iş olanakları,Jeofizik Mühendisliği bölümü taban puanları,Jeofizik Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Jeofizik Mühendisliği bölümü atamaları,Jeofizik Mühendisliği bölümü dersleri,Jeofizik Mühendisliği bölümü taban puanları,Jeofizik Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Jeofizik Mühendisliği maaşları

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Jeofizik, yeryuvarının ve diğer gezegenlerin fiziksel yapısını, yerin davranışını, depremleri inceleyen, yeraltı kaynaklarını (su, petrol, doğalgaz, maden yatakları, jeotermal alanlar), arkeolojik ve kültürel kalıntıları arayan, mühendislik yapıları ile kentsel yer seçimini belirleyen, fizik yasaları uyarınca matematiği ve jeolojiyi kullanarak yeraltının anlaşılmasını sağlayan, görüntüleyerek araştıran ve yeryuvarının dinamik davranışlarını belirleyen bilim dalıdır. Jeofizik Bilimi, yeryuvarını oluşturan kayaçların ve yer malzemelerinin farklı fiziksel değiştirgenlere bağlı olarak geliştirilmiş çeşitli yöntemleri içinde barındırmaktadır. Sismoloji, Sismik, Elektrik ve Elektromanyetik Yöntemler, Gravite ve Manyetik Yöntemler, Radyotermik ve Jeotermik Yöntemler bunlar arasında yer alır.

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Jeofizik Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. ve 2. yıl temel mühendislik dersleri (matematik-fizik-kimya), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce ve Türk Dili dersleri alınır. 3. ve 4. Yıl ise mesleğe yönelik uzmanlık dersleri alınır.

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Yerkürenin altyapısının işleyiş biçimini inceler. Bu sayede yerin altında var olan her türlü kaynağın saptanması sağlanır ve ilgili ekiplerle bu bilgiler paylaşırlar.

Jeofizik Mühendisliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Yerin iç yapısının ve yer kabuğunun araştırılması, jeolojik haritalama, havza araştırmaları, hidrokarbon araştırmaları (kömür, petrol, doğalgaz), Jeotermal alanların ve maden yataklarının araştırılması, yeraltı suyu arama araştırmaları, yeraltı suyu kirliliğinin araştırılması, su yataklarına deniz suyu girişiminin haritalanması, karstik boşlukların araştırılması, mühendislik yapıları yer, temel, zemin araştırmaları, mühendislik yapıları yapı, donatı araştırmaları, arkeolojik ve kültürel yapıların araştırılması, kentsel dönüşüm yer seçimi araştırmaları, katı atık alanlarının ve yeraltı suyuna etkilerinin araştırılması konularında çeşitli üniversitelerde, kamu ve özel sektörde çalışabilmektedirler.

Özel Koşul Var Mı?

Jeofizik Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Jeofizik Mühendisliği bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Jeofizik Mühendisliği Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Jeofizik Mühendisliği Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -