Jelatin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Jelatin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Jelatin Nedir? Jelatin Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Jelatin nedir, Jelatin nasıl yazılır tdk, Jelatin anlamı tdk, Jelatin Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Jelatin – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Jelatin  kelimesinin anlamı:

Jelatin Biyoloji Terimi Olarak Jelatin:
Açık sarı, suda çözünebilen ve hayvanlardan elde edilen pelte kıvamında, suda kaynatıldığı zaman çözünen, oda sıcaklığında katı hale geçen bir protein.

Jelatin Fen Bilimleri Terimi Olarak Jelatin:
Tıpta ve fotoğrafçılık alanında sıklıkla kullanılan,hayvanların kıkırdak ve kemik dokularından veya bitkisel yosunlardan yapılan saydam,renksiz,kokusuz bir madde.

Jelatin Fen Bilimleri Terimi Olarak Jelatin:
1. Açık sarı, suda çözünebilen ve hayvanlardan elde edilen pelte kıvamında, suda kaynatıldığı zaman çözünen, oda sıcaklığında katı hale geçen bir protein.

2. Ambalaj için kullanılan ince, parlak bir madde.

Jelatin Mutfak – Yemek Terimi Olarak Jelatin:
Çeşitli hayvanların kemik, deri ve bağ dokusunun kaynatılması ile elde edilen yarı şeffaf, reknsiz ve tatsız maddeye verilen isim. Sıvı, toz ve tabaka halde satılmaktadır. Kıvam verici özelliği nedeniyle gıda sektöründe kullanılmaktadır.

Jelatin Kimya Terimi Olarak Jelatin:
Genellikle hekimlik ve fotoğrafçılıkta kullanılan, hayvanların kemik, kıkırdak vb. dokularından veya bitkisel yosunlardan elde edilen saydam, renksiz, kokusuz bir madde.

Türk Dil Kurumu’na göre Jelatin  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü – 1981
jelatin
Fransızca: gélatine
fing, gelatine (ABD: gelatin)] [Alm. Gelatine] Sinema Hayvanların kemik ve deri kalıntılarının, sulandırılmış asitte kaynatılmasıyla elde edilen, suda eriyebilen, duyarkat yapımında, ayrıca ışık süzgeçlerinde önemli yeri olan protein.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
jelatin
Fransızca: gélatine
(kimya)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
jelatin
İngilizce: gelatine, Fransızca: gélatine, Almanca: Gelatine
Açık sarı, suda çözünebilen ve hayvanlardan elde edilebilen pelte kıvamında, suda kaynatıldığı zaman çözünen, oda sıcaklığında katı hâle geçen bir protein. Denatüre olmuş kollagen.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
jelatin
İngilizce: gelatin
Açık sarı, suda çözünebilen ve hayvanlardan elde edilen pelte kıvamında, suda kaynatıldığı zaman çözünen, oda sıcaklığında katı duruma geçen bir protein.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
jelatin
İngilizce: gelatin
1. Hayvanların kemik, kıkırdak vb. dokularından veya bitkisel yosunlardan elde edilen saydam, renksiz, kokusuz bir madde. 2. Jelleştirici, kıvam artırıcı gıda katkı maddesi. 3. Ambalaj için kullanılan ince, parlak madde.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
jelatin
İngilizce: gelatine
Bitki veya hayvanlardan elde edilen ve kozmetik alanda kıvam verici olarak kullanılan madde.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 KPSS başvuruları başladı - 2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı -
reklam