Reklam
Reklam

İzlenimcilik Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

İzlenimcilik Nedir? İzlenimcilik Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), İzlenimcilik nedir, İzlenimcilik nasıl yazılır tdk, İzlenimcilik Anlamı tdk, İzlenimcilik Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –İzlenimcilik – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

İzlenimcilik  kelimesinin anlamı:

İzlenimcilik Edebiyat Terimi Olarak İzlenimcilik:
19. yüzyıl sonlarında doğan; dış dünyanın bıraktığı etkileri, izlenimleri olduğu gibi yansıtmayı yaratı ve eleştirinin temel ilkesi sayan sanat ve edebiyat akımı.

İzlenimcilik Sanat Terimi Olarak İzlenimcilik:
Empresyonizm olarak da bilinir. 19.yy.ın ikinci yarısında Fransa’da oluşan izlenimcilik akım, görsel sanatların yanısıra edebiyat ve müzik dallarında da etkili olmuş ayrıca döneminde bir yaşam ve düşünce biçimi olarak gelişmiş ve 20.Yüzyıl sanat kuramlarıyla akımlarını büyük ölçüde etkilemiştir.

Türk Dil Kurumu’na göre İzlenimcilik  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü – 1981
izlenimcilik
Türkçe: empresyonizm, İngilizce: impressionism, Fransızca: impressionnisme, Almanca: Impressionismus
Sinema Fransa’da İlk Dünya Savaşı sonunda aydınların, sinema eleştirmen ve kuramcılarının ön ayak oldukları sinema akımı. İçe dönük, ruhsal durumlara, anılara, düşlere ilk kez büyük bir yer veren, bunları sinemanın olanaklarıyla yansıtmaya çalışan izlenimcilikte çerçeveleme, görüntü düzenlemesi, biçimbozumu, bindirme, örtü, bulanık görüntü, karşıtlamalı kurgu, yavaşlatılmış devinim gibi sinemaya özgü uygulayımlar bol bol kullanıldı; yoğruksal değerler ön sıraya geçti; geniş görüntülüğün ilk başarılı denemeleri gerçekleştirildi. Ancak bu akımın, Fransız yazın geleneğine fazla bağlı kalması, sinemayı bazen yazının etki alanına soktu.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
izlenimcilik
Fransızca: impressionnisme
XIX. yüzyıl sonlarında ortaya çıkan; doğa, olaylar ve yapıtlar karşısındaki izlenimleri yaratı ve eleştirinin ilkesi sayan, Avrupa’nın birçok ülkelerinde pek çok izleyiciler bulunmuş olan bir sanat ve yazın akımı.

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü – 1968
izlenimcilik
İngilizce: impressionisme, Fransızca: impressionisme, Almanca: Impressionnismus
(Resim, Heykel) 1865’de Fransa’da ortaya çıkan bir sanat akımı. Avrupa resminde ilk kez geleneksel resimden ayrılmayı başaran ve Uyanış Çağından bu yana izlenilen işlik resminin açık-koyu, bilimsel derinlik çizimi kurallarının sarsılmasına başlangıç olan sanat eğilimi. Doğadan alınan izlenimlerin prizma renkleri olan yedi renkle resim bezi üzerine aktarılması, resmin yapısal kuruluşuna önem vermeyiş, izlenimlerin çizgi düzeni ile değil işaretlerle, karalamalarla saptanması bu sanat akımının özelliklerindendir.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
izlenimcilik
İngilizce: impressionism, Fransızca: impressionisme, Almanca: Imperssionismus
1. (Felsefede) Yalnızca duyu izlenimlerini ve duyumları gerçek olarak kabul eden bilgi öğretisi. 2. (Sanatta) İzlenimci denilen sanatçı, yazar ve eleştirmenlerin kuram ve yöntemi; izlenimciler soyut kurallara ve uzun uzun düşünmeye baş vurmadan, doğrudan doğruya izlenimlerine dayanarak yol aldıklarını ileri sürerler. 3. (Resim sanatında) Fransız sanatçılarının kurduğu bir akım: Gerçeklikten doğrudan doğruya alınan kişisel izlenimleri, dolaysız olarak yansıtmaya çalışan resim sanatı. Sonradan başka sanat dallarına da geçmiştir.

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü – 1948
izlenimcilik
Fransızca: Impressionisme
Tabiatı gerçekte olduğu gibi bütün ayrıntılarına bağlı kalarak değil, ancak ondan edinilen izlenimin ölçüsünde ve niteliğinde anlatma yolunu tutan çığır, ki ondokuzuncu yüzyıl sonlarında meydana çıkmıştır.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
İngilizce Saatler – Saat nasıl söylenir? - İngilizce Kibarca İstemek (Can/Will/Could/Would) (Polite Requests) - 2021 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Ankara Medipol Üniversitesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHBV) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Ankara Bilim Üniversitesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -