İşte yeni üniversite sınav sistemi: Neler değişti?

İşte yeni üniversite sınav sistemi: Neler değişti? Puan türleri azaldı, sınavlar tek hafta sonunda yapılacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanığı Külliyesi’nde yapılan toplu akademik yıl açılışında yeni üniversiteye geçiş sistemi ile ilgili açıklama yaptı.

İŞTE YENİ ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİ: NELER DEĞİŞTİ?

İşte YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıklamaları ile üniversite sınavlarında yapılacak değişiklikler:

SINAVSIZ GEÇİŞ OLMAYACAK:

Sınavsız geçiş mümkün değil, sınav sistemini azaltacak daha yalın ve sade bir düzenlemenin Türkiye kazandırılması gerek. Sınav stresini azaltmamız gerek çünkü eğitimi olumsuz etkiyor.

SINAVLAR TEK HAFTA SONUNDA TAMAMLANACAK:

Şu anda iki aşamalı sistem var. Sınavların biri mart diğeri haziran ayında. 5 gün sürüyor. 4 aya yayılan bu durum var. Sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi yapacağız.

18 PUAN TÜRÜ DEĞİL 3 PUAN TÜRÜ GELDİ:

18 puan türü var. Bu programların aradığı nitelikler açsından önemli işlev görüyor ama bu kadar puan türü süreci yöneltilmez kılıyor. Bazı programlar için aday havuzunu daraltıyor. Bazı puan türleri arasında akademik farklılık yok. Dil puanı hariç 3 puan türü olacak. Eşit ağırlık, sözel ve sayısal.

YENİ PUAN TÜRLERİ OLUŞTU

Yeni puan türleri sayısal-sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Ancak bunların alt puanları olacak mı belli değil.

TÜRKÇE MATEMATİK SINAVIN MERKEZİNDE:

Temel Türkçe ve temel matemik her puanda katkı sağlayacak. Bu iki ders sınavın merkezinde olacak. Üniversite eğitiminde bütün branşlarda eksiklikler önemli ama bu ikisi telafisi en güç olan. Ama bunun anlamı diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına gelmiyor. Yine MEB müfredatı sorulacak.

TEDİRGİN OLMAYIN, ÇALIŞMAYA DEVAM EDİN

Milyonlarca aday ve ailelere asla tedirgin olmasınlar. Yöntemlerini değiştirmesinler sıkı sıkıya derslerine çalışsınlar. Yeni sistemi daha yalın daha sade ve sistemli yönetilebilir hale getirmek istiyoruz.

YENİ SINAV SİSTEMİ NE ZAMAN UYGULANACAK?

Üniversiteye girişte yeni sistemin ne zaman uygulanacağı ise kesin değil. YÖK’ten sınavın ne zaman yapılacağına dair henüz kesin bir açıklama yapılmadı.

YENİ SINAV SİSTEMİNDE YGS VE LYS AYRIMI OLMAYACAK

Yeni sınav sisteminde YGS-LYS ayrımı olmayacak. Adı da YGS ya da LYS olmayacak. Henüz sınav sistemine bir isim bulunmadı.

BARAJ LAR VE BAŞARI SIRASI UYGULAMASINA DEVAM

Sınavlarda LYS’de olduğu gibi başarı sırası barajı sürecek. Yani tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik programlarına getirilen baraj yeni sınav sistemine de uygulanacak.

YENİ SINAV SİSTEMİNİN ADI ÜGS Mİ OLACAK?

Üniversiteye geçiş sistemi sınavlarının adı kısaltılarak ÜGS olarak tanımlanmaya başlandı bile.

kaynak:pervinkaplan

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yunus Emre Anadol dedi ki:

    Bir şey diyeceğim sınavsız girilmez diyorum bence

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 52 + 4 kaçtır?