İŞTE BEKLENİLEN SINAV SİSTEMİ

Serdar Kan Hoca

Son bir haftayı belirsizlikler içerisinde geçiren öğrencilerimiz

Yeni sınav sistemi nasıl olacak?

Hangi derslere çalışmalıyım?

Sınav ne zaman ve kaç oturumda yapılacak?

gibi onlarca soru ile haklı olarak evhamlanırken yeni sınav sistemiyle ilgili detaylar da yapılan açıklamalarla gün yüzüne çıkmaya başladı.

Basarisiralamalari.com sitesi olarak ulaştığımız bilgilere göre üniversite sınavının Haziran ayının 2. veya 3. hafta sonunda 3 oturum olarak yapılması öngörülüyor.Şu an son şeklinin verilmesi için akademisyen ve uzmanlardan oluşan bir komisyon tarafından incelendiği ve resmi açıklamanın en geç 2 hafta sonra yapılacağı beklentisi içerisindeyiz.

Peki bu 3 oturum nasıl olacak?

Cumartesi sabah oturumunda Sözel dersler, Pazar sabah oturumunda Sayısal dersler ve Pazar öğleden sonraki oturumda ise Dil sınavı düşünülmektedir.Soru adetlerinin düşürüleceği daha önceden YÖK başkanı tarafından dillendirilmişti.ALES sınavındaki gibi veya yıllar öncesinin ÖSS sistemi gibi soru adetlerinin 90 ar olması beklenmektedir.Eğer ÖSS mantığını düşünecek olursak soru dağılımının aşağıdaki tablo biçiminde olası beklenilebilir.

DERS SORU SAYISI DERS SORU SAYISI
Türkçe 45 Matematik 45
Tarih 16-18 Fizik 16-18
Coğrafya 14-16 Kimya 14-16
Felsefe-Din K. 8-10 Biyoloji 8-10

*Cumartesi sabah Sözel dersler oturumu

*Pazar sabah Sayısal dersler ve öğleden sonra Dil oturumu

Her ne kadar barajın kalkacağı söylenilse de şu an için bunun yapılmasının zor olacağı kanaatindeyiz.Dolayısıyla eski sistemdeki gibi barajın yine önlisans bölümleri için 160 ve lisans bölümleri için 180 olması beklenilebilir.Lisans bölümlerini hedefleyenlerin muhakkak sabah oturumlarına katılması gerekecektir.Yapılacak sınavda Türkçe ve Matematik sorularının katsayılarında eski sisteme göre belirgin bir artış olacağını da söyleyebiliriz.

SERDAR KAN HOCA

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 80 + 2 kaçtır?


Basari Sıralamaları