İstatistik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

İstatistik bölümü hangi üniversitelerde var, İstatistik bölümü iş olanakları,İstatistik bölümü taban puanları,İstatistik bölümü olan üniversiteler,İstatistik bölümü atamaları,İstatistik bölümü dersleri,İstatistik bölümü taban puanları,İstatistik bölümü kaç yıllık,İstatistik maaşları

İstatistik Bölümü Nedir?

Bölümün amacı öğrencilere sosyal, ekonomik, kamu ve özel sektörlerde gerçekleştirilen deney ve gözlemler sonucunda elde edilen verilerin analizini yaparak bunlardan doğru ve etkili sonuçlar ve yorumlar çıkarabilmeleri için gerekli bilgi donanımını vermektir. Lisans programı mezunları akademik araştırma ve eğitim-öğretimde başarılı bir kariyer sahibi olmalarının yanında, tıbbi bilişimden bankacılık ve sigortacılık sektörüne kadar çok geniş bir yelpazede bilgisayar teknolojilerini etkin bir şekilde kullanarak, veri toplama, analizi ve yorumlaması gerektiren işlerde yetkin olarak görev alırlar.

İstatistik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İstatistik bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

İstatistik Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Olasılık,
– İstatistiğin Temel Prensipleri,
– Kalkülüs-Analitik Geometri,
– Akademik İngilizce,
– Doğrusal Modeller,
– Alan Araştırması Yöntemleri,
– Stokastik Süreçler,
– Çok Değşkenli Analiz,
– İstatistiksel Yöntemler,
– İstatistiksl Deney Tasarımı,
– Kalkülüs-Çok Değişkenli Tasarımlar,
– Parametrik Olmayan İstatistik,
– Diferansiyel Denklemlere Giriş,
– Temel Lineer Cebir,
– İleri Düzey Okuma ve Sözlü İletişim(ing.),
– İstatistikte İleri Matematik,
– Alan Örneklemesi Teknikleri,
– Olasılık Teorisi,
– İstatistiksel Veri Analizi

İstatistik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Nüfus artışını ekonomik gelişmeyi, tarımsal ve endüstriyel ürünlerdeki artışı önceden tahmin etmek, uygulamalı istatistiğin alanına girer. Uygulamalı istatistikçiler sosyal ve politik bilimler, top, eğitim, doğal bilimler, endüstriyel faaliyetler vs. Alanlarda sayısal verilerin toplanması, çözümlenmesi ve bunlara dayanarak geleceğe ait tahminlerin yapılması ile ilgili konularda çalışırlar.

İstatistik Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Türkiye’de, bankaların, ulusal ve uluslararası özel şirketlerin, çeşitli devlet kurumlarının, bakanlıkların, sigorta şirketlerinin, araştırma, aktüerya, finans, bilgi-işlem, risk, ekonomik araştırmalar, planlama gibi bölümlerinde işe başlayabilirler. Mezunların çalıştığı başlıca yerler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekonomi Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kamu ve özel bankalar, sigorta şirketleri, bilgisayar yazılım şirketleri, reklam şirketleri, araştırma şirketleri ve akademik kurumlardır.

İstatistik Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

İstatistik bölümüne DGS ile geçiş vardır.

İstatistik Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

İstatistik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

İstatistik Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

İstatistik Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2022 TYT Konuları ve Soru Dağılımları - 2022 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı, ÖSYM, YÖK, MEB - 2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2022 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2022 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - KYK Yurt Ücreti ve Depozito Ne Kadar 2020 2021 - 2021 DGS Soruları ve Cevapları Yayımlandı - 2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır - 2021 LGS tercih başvuruları başladı - İstanbul Liseleri 2021 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Lise Taban Puanları 2021 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Ankara Liseleri Taban Puanları,Yüzdelik Dilimleri 2021 LGS-MEB - 2021 DGS sınav giriş yerleri açıklandı - İzmir Tınaztepe Üniversitesi Eğitim ve Burs Ücretleri 2020 -