İslam Ahlakının Kaynakları Konu Anlatımı

İslam Ahlakının Kaynakları Konu Anlatımı

Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. İslam Ahlakının Kaynakları Nedir? sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor…

İslam Ahlakının Kaynakları

Ahlakın kaynakları denilince kökeni, aslı, varlık sebebi ve ortaya çıkaran kurucu unsurları akla gelir. Ahlakın kaynağı konusunda din âlimleri ve filozoflar farklı yorumlar yapmışlardır. Müslüman âlimler bu konuda dini esas almışlardır. İslam ahlakının kaynaklarını en genel anlamda temel kaynaklar (Kur’an, sünnet) ve diğer kaynaklar olmak üzere iki kısma ayırabiliriz:

1. Temel Kaynaklar

Nakli kaynaklardır (nass) yani Kur’an ve sünnettir.

a. Kur’an-ı Kerim: İslam dininin ana kaynağı olan Kur’an-ı Kerim, ahlaki hüküm ve prensiplerin de kendisine dayandırıldığı bir kaynaktır. İslam ahlakını en kısa ve en doğru yoldan öğreneceğimiz kaynak Kur’an’dır. Kur’an’ın içerdiği konular genel hatlarıyla ahlakla iç içedir.

b. Sünnet: İslam dininde Kur’an-ı Kerim’den sonraki ahlaki otorite Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hayatı ve sözleri ile yaşayış ilkeleri yani sahih sünnet olduğu ayetlerde açıkça belirtilir.

2. Yardımcı (Diğer) Kaynaklar

Kültür: Toplumun veya milletin geçmişten süregelen her türlü dil, duygu, düşünce, gelenek görenek, örf, âdet, yaşam ve sanat anlayışlarıdır. Kültür, “akıl, örf, âdet, gelenekler, ahlak ilmiyle ilgili yazılmış ahlak kitapları”
olmak üzere sözlü ve yazılı kültür” şeklinde olabilir.

Akıl: İslam ahlakının kaynaklarındandır. İyi ve kötüyü aklın bilebileceği ve iyiye uymanın aklın bir kararı ile gerçekleştiği açıktır.

Örf ve Âdetler: Nesilden nesile intikal eden ve toplum içinde yerleşmiş davranış örnekleridir. Örf ve âdetler, Kur’an ve sünnetteki ahlaki ilkelerle toplumun sosyal hayata uyum sağlaması açısından İslam ahlakının kaynağı olmuştur.

Ahlak Kitapları: İslam ahlakıyla ilgili temel konularda İslam düşünürlerinin yazdığı eserlerdir.
Kelam kitaplarını, tasavvuf kitaplarını, ahlaki şiirleri, divanları, kasideleri de bu
ahlak kitapları olarak da ele alabiliriz.

 

10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları için Tıklayınız

10. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kaan dedi ki:

    ellerinize sağlık ödev yaparken yardımcı oldu.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam