Karatay Üniversitesi Yksde Basarılar Dileriz

İş – Güç – Enerji Konu Anlatımı

Fizik ayt konu anlatımı, Fizik tyt konu anlatımı , Fizik yks konu anlatımı… Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda İş – Güç – Enerji hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz..

İş – Güç – Enerji

İş, Enerji ve Güç

İş Nedir?

Günlük yaşantıda kullandığımız iş kavramıyla fiziksel anlamda iş kavramı farklıdır. Fiziksel anlamda iş, bir cisme etki eden kuvvetin cismi kendi etki doğrultusunda yer değiştirmesini sağlamasıdır. Kuvvet ile hareket doğrultusu birbirine dik ise fiziksel anlamda iş yapılmamış olur. Yapılan işi matematiksel olarak hesaplamak istersek;

İş= Kuvvet.Kuvvet doğrultusundaki yer değiştirme

W=F.∆X

İş skaler bir büyüklüktür,
SI birim sisteminde İş birimi joule’dür ve j ile gösterilir.
1joule= 1N.1m
Joule= N.m dir.

Güç Nedir?

Birim zamanda yapılan işe, güç denir (P=iş/zaman). İş formülünü, güç formülünün içinde açarsak “kuvvet×yol/zaman” denklemini elde ederiz. Yani gücü “kuvvet×hız” olarak da söyleyebiliriz. Birimi “newton×metre/saniye=Joule/s” olarak ifade edilir. SI (MKS) sisteminde “joule/s” kabul görür.

Enerji Nedir?

Bir sistemin iş yapabilme yeteneğine enerji denir. Bir sistem enerjiye sahipse başka bir sisteme etkiyip ona iş yaptırabilir. Doğada mekanik, ısı, ışık, kimyasal, nükleer, elektrik enerjisi gibi çeşitli enerji biçimleri vardır.

Mekanik Enerji

Bir cismin hareketinden kaynaklanan kinetik enerjisi ile konumundan kaynaklanan potansiyel enerjisinin toplamına mekanik enerji denir.

Mekanik Enerji= Kinetik enerji + Potansiyel enerji
ME=KE+PE

Kinetik Enerji

Hareket halindeki cisimlerin sahip oldukları enerji kinetik enerjidir. Hareket halindeki arabaların, insanların, futbol topunun kinetik enerjileri vardır. Kinetik enerji cisimlerin kütlesine ve hızına bağlıdır.

½×m×v² formülü ile hesaplanır.

Yer Çekimi Potansiyel Enerjisi

e yerçekimi potansiyel enerjiye denir. Bir cismin konumundan dolayı sahip olduğu yer çekimi potansiyel enerjisi ağırlığına ve yerden yüksekliği ile doğru orantılıdır.

Yer Çekimi Potansiyel Enerjisi= Ağırlık×yerden yükseklik

PE= G.h= m.g.h

Esneklik Potansiyel Enerjisi

Esneklik potansiyel enerjisi, esnek cisimlerde şekil değişikliği oluşturulması sırasında depolanan enerjidir. Denge halindeki bir yay x kadar sıkıştırılırsa; yayda enerji depolanır. Depolanan enerji;

Edepolanan=½×k×x² formülü ile hesaplanır.

Enerjinin Korunumu ve Enerji Dönüşümleri

Enerjinin Korunumu

Dünya üzerinde sürtünmenin olmadığı ortam yoktur. Sürtünme nedeniyle kinetik enerjinin bir kısmı ısı enerjisi, ses enerjisi, ışık enerjisine dönüşür. Araçların fren yapması sırasında çıkan ses, ışık ve ısıyı buna örnek verebiliriz. Enerjinin korunumu yasasına göre; enerji yoktan var, vardan da yok olamaz ancak bir türden diğerine dönüşebilir. Dönüşüm sırasında toplam enerji değişmez.

Besinlerden Kazandığımız Enerji ve Günlük Enerji İhtiyacımız

Canlılar fiziksel anlamda iş yapmasalar da enerji harcarlar. Büyümek, gelişmek, canlılıklarını sürdürebilmek ve günlük aktivitelerini gerçekleştirebilmek için enerjiye ihtiyaçları vardır. Bu enerjiyi besinlerden sağlanır, bir yetişkin insanın günde ortalama ihtiyacı olan enerji miktarı için yaklaşık kadınlar için 1400cal-1600cal erkekler için 1800cal-2000cal olarak belirtilebilir. Vücut dinlenme
halindeyken yaşamsal fonksiyonlarının devamı için gerekli enerjiye bazal metabolizma enerjisi denir.

Günlük kalori ihtiyacımızdan fazlasını veya daha azını alırsak dengesiz beslenmiş oluruz.

Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

İnsan ömrü ile kıyaslandığında kısa sürede yerine konulabilen enerji kaynaklarına yenilenebilir enerji kaynakları denir. Güneş enerjisi, hidroelektrik enerji, jeotermal enerji, rüzgar enerjisi, biokütle enerjisi (biyoenerji), gel git enerjisi, dalga enerjisi, hidrojen enerjisi.

Yenilenemez Enerji Kaynakları

Kullandıkça tükenen insan ömrü göz önüne alındığında kendini yenileyemeyen enerji kaynaklarına yenilenemez enerji kaynakları denir. Yenilenemeyen enerji kaynakları fosil yakıtlar ve nükleer enerji kaynaklarıdır.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. kalkan dedi ki:

  Yeni projeler planlıyorum.

 2. berk01 dedi ki:

  konuların altına bir tane de örnek verseniz daha güzel olur

  1. Mozii dedi ki:

   Aynen

 3. Rabiya dedi ki:

  Keşke slayt olarak yazilsaydi böyle okuyunca pek anlaşılmıyor

 4. SENAAĞĞ dedi ki:

  TEŞEKKÜRLER …..

 5. Cebrail dedi ki:

  HARİKALAR DİYARI RESMEN

  1. ESMA NUR BİÇER dedi ki:

   hee harikalar diyarı

BİR YORUM YAZIN

DGS Polimer Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Pilotaj 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Peyzaj Mimarlığı 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Perfüzyon 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Pazarlama 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Özel Eğitim Öğretmenliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Oyunculuk 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Otomotiv Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Ortez ve Protez 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Orman Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Orman Endüstrisi Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Organik Tarım İşletmeciliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Optik ve Akustik Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Okul Öncesi Öğretmenliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları -
reklam