İnterferon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

İnterferon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

İnterferon Nedir? İnterferon Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), İnterferon nedir, İnterferon nasıl yazılır tdk, İnterferon anlamı tdk, İnterferon Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –İnterferon – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

İnterferon  kelimesinin anlamı:

İnterferon Biyoloji Terimi Olarak İnterferon:
Hücrelerin virüslere karşı ürettiği özel savunma maddesi.

İnterferon Fen Bilimleri Terimi Olarak İnterferon:
Hücrelerin virüslere karşı ürettiği özel savunma maddesi.

İnterferon Sağlık-Tıp Terimi Olarak İnterferon:
Bağışıklık sistemini düzenleyen ve güçlendiren, bu etkisiyle bazı kanserlerin tedavisinde etkili olan ilaç (örneğin; Roferon-A, İntron A).

Türk Dil Kurumu’na göre İnterferon  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
interferon
İngilizce: interferon, Fransızca: interféron, Almanca: interferon, Latin: inter: arasında; ferire: darbe
Virüslere ya da nükleik asitlere karşı fibroblastlar tarafından oluşturulan interferon alfa (IFN alfa) ve interferon beta (IFN beta), lenfositler tarafından salgılanan interferon gama (IFN gama) gibi maddeler. IFN alfa ve IFN beta günümüzde kanser hücrelerinin büyümesine karşı ilaç olarak kullanılmaktadır.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
interferon
İngilizce: interferon
Başta viral enfeksiyon olmak üzere ve diğer mikroorganizmalara cevap olarak konak hücreleri tarafından salınan, bağışıklığın düzenlenmesinde, özellikle tümör hücrelerine karşı koymada ve doğal öldürücü hücreleri aktive etmede etkinlikleri olan doğal glikoproteinler. İnterferon alfa; çeşitli akyuvarlardan salınır, antiviral ve tümör hücrelerine karşı etkinliği olan interferonlar, interferon beta (IFN beta); fibroblastlar, epitel hücreleri ve makrofajlardan salınır, virüslere karşı etkili interferonlar, gama (IFN gama); T-lenfositlerden salınır, bağışık cevabın düzenlenmesinde rol alır.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam