İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any)

A, an, some, any nerelerde kullanılır ?, Hangi cümleye some , hangi cümleye any, hangi kelime yanına  a  hangi kelime yanına an kullanılır? Bu soruların cevabını aşağıda yanıtladık.

A/an/Some/Any

A/An

İngilizce de sensiz harfle başlayan kelimelerde a kullanılır. Cümleye tekil anlam katar ve mutlaka yanında kullanılacak kelime tekil olmalıdır.

a doctor
a car
a cat
a dog
a city
a pencil 

İngilizce de sesli harfle başlayan kelimelerde an kullanılır. Tıpkı a gibi an de cümleye tekil anlam katar ve mutlaka yanındaki kelime tekil kullanılmalıdır.

an egg
an orange
an apple
an engineer

Examples(Örnekler)

She is a doctor. (O bir doktor.)
He bought an egg from the neighbor. (Komşudan bir yumurta aldı.)

Some /Any

Some “biraz, birkaç” , any ise “hiç” anlamına gelir. Some olumlu cümlelerde kullanılır. Sayılabilen sayılamayan cümlelere biraz, birkaç anlamı katar.

Any ise olumsuz cümlelerde ve soru cümlelerinde kullanıılır.

Examples(Örnekler)

May I have some salt? (Biraz tuz alabilir miyim?)
Is there any milk left in the house? (Evde hiç süt kalmış mı?)
They got some pens. (Birkaç kalem aldılar)
Some water has been spilled on the carpet. (Halının üzerine biraz su döküldü.)
Can you give me some books? (Birkaç kitap verebilir misin?)
We want some sugar. (Biraz şeker istiyoruz.)

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı - 6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı -