Reklam
Reklam

İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any)

A, an, some, any nerelerde kullanılır ?, Hangi cümleye some , hangi cümleye any, hangi kelime yanına  a  hangi kelime yanına an kullanılır? Bu soruların cevabını aşağıda yanıtladık.

A/an/Some/Any

A/An

İngilizce de sensiz harfle başlayan kelimelerde a kullanılır. Cümleye tekil anlam katar ve mutlaka yanında kullanılacak kelime tekil olmalıdır.

a doctor
a car
a cat
a dog
a city
a pencil 

İngilizce de sesli harfle başlayan kelimelerde an kullanılır. Tıpkı a gibi an de cümleye tekil anlam katar ve mutlaka yanındaki kelime tekil kullanılmalıdır.

an egg
an orange
an apple
an engineer

Examples(Örnekler)

She is a doctor. (O bir doktor.)
He bought an egg from the neighbor. (Komşudan bir yumurta aldı.)

Some /Any

Some “biraz, birkaç” , any ise “hiç” anlamına gelir. Some olumlu cümlelerde kullanılır. Sayılabilen sayılamayan cümlelere biraz, birkaç anlamı katar.

Any ise olumsuz cümlelerde ve soru cümlelerinde kullanıılır.

Examples(Örnekler)

May I have some salt? (Biraz tuz alabilir miyim?)
Is there any milk left in the house? (Evde hiç süt kalmış mı?)
They got some pens. (Birkaç kalem aldılar)
Some water has been spilled on the carpet. (Halının üzerine biraz su döküldü.)
Can you give me some books? (Birkaç kitap verebilir misin?)
We want some sugar. (Biraz şeker istiyoruz.)

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
7. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Şiir Bilgisi Konu Anlatımı - 7. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Anlatım Bozuklukları Konu Anlatımı - 2021 YKS (TYT-AYT) Sıkça Sorulan Sorular ÖSYM - 7. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Söz Öbekleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Parçada Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Zarflar Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlelere Hakim olan Duygular Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlede Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Ek Fiil Konu Anlatımı - 7. Sınıf Fiilde Yapı Konu Anlatımı - 2021 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımları-En Güncel -