İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any)

İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any)

A, an, some, any nerelerde kullanılır ?, Hangi cümleye some , hangi cümleye any, hangi kelime yanına  a  hangi kelime yanına an kullanılır? Bu soruların cevabını aşağıda yanıtladık.

A/an/Some/Any

A/An

İngilizce de sensiz harfle başlayan kelimelerde a kullanılır. Cümleye tekil anlam katar ve mutlaka yanında kullanılacak kelime tekil olmalıdır.

a doctor
a car
a cat
a dog
a city
a pencil 

İngilizce de sesli harfle başlayan kelimelerde an kullanılır. Tıpkı a gibi an de cümleye tekil anlam katar ve mutlaka yanındaki kelime tekil kullanılmalıdır.

an egg
an orange
an apple
an engineer

Examples(Örnekler)

She is a doctor. (O bir doktor.)
He bought an egg from the neighbor. (Komşudan bir yumurta aldı.)

Some /Any

Some “biraz, birkaç” , any ise “hiç” anlamına gelir. Some olumlu cümlelerde kullanılır. Sayılabilen sayılamayan cümlelere biraz, birkaç anlamı katar.

Any ise olumsuz cümlelerde ve soru cümlelerinde kullanıılır.

Examples(Örnekler)

May I have some salt? (Biraz tuz alabilir miyim?)
Is there any milk left in the house? (Evde hiç süt kalmış mı?)
They got some pens. (Birkaç kalem aldılar)
Some water has been spilled on the carpet. (Halının üzerine biraz su döküldü.)
Can you give me some books? (Birkaç kitap verebilir misin?)
We want some sugar. (Biraz şeker istiyoruz.)

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Kapıkule Sınır Kapısı Canlı Yayın 2022 İzle - 2022 ALES/2 başvuruları başladı - 2022-DGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - YKS Adayların Eğitim Bilgilerinini Güncelleme İşlemleri Başladı - YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2022 - BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜREN ÜNİVERSİTE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ - Uzmanlar 2022 AYT’yi değerlendirdi - 2022 MSÜ tercih sonuçları açıklandı! - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - Üsküdar Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - Kto Karatay Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İstanbul Ticaret Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 -
reklam