Reklam
Reklam

İngilizce Aile Tanıtma ve Aile Üyeleri (Family Members)

Türkçe de olduğu gibi İngilizce’de de aile üyelerinin farklı isimleri vardır. Aile kavramı hem çekirdek aileyi hem de bu çekirdek aile dışındaki akrabaları da kapsamaktadır. Bu yazıda, İngilizce aile tanıtma ile birlikte aile bireylerine ve akrabalık ilişkilerine dair bilgiler anlatacağız.

Family Members

Öncelikle bir ailede olabilecek aile bireylerini öğrenmekle başlayalım.

Parents: Anne Baba
Father: Baba
Mother: Anne
Son: Erkek evlat
Daughter: Kız evlat
Brother: Erkek kardeş
Sister: Kız kardeş
Husband: Koca
Wife: Karı

Şimdi aile üyelerini tanıyalım.

Forefathers: Büyüklerim
Grandparents: Nine ve Dede
Great:great grandfather: Dedemin dedesi
Great:great grandmother: Ninemin ninesi
Great grandfather: Dedemin babası
Great grandmother: Ninemin annesi
Grandfather: Büyük baba
Grandmother: Büyük anne
Grand children: Torunlar
Grandson: Erkek Torun
Granddaughter: Kız torun
Great grandson: Torunun Erkek çocuğu
Great granddaughter: Torunun kız çocuğu
Great:great grandson: Torunun torunu (erkek)
Great:great granddaughter: torununun torunu (kız)
Descendents: Küçüklerim

Bir kaç soruyla aile bireylerini nasıl söyleriz, tanıtırız bakalım.

Do you have a small family? (Küçük bir ailen var mı?)
Yes, I have a small family. My parents, me and my brother live together.” (Evet, küçük bir ailem var. Ailem, ben ve erkek kardeşim birlikte yaşıyoruz.)

Ufak bir metinle sizlere aile bireylerini anlatalım.

“Hello there. We have a family apartment. We are a huge family in this apartment. My grandfather and grandmother live on the first floor. We live on the second floor. My father, mother, sister and brother are staying in the same house. my brother-in-law, aunt and cousin live in that house on the third floor. My uncle, aunt and their daughters live on the fourth floor. Here we got to know my big family.”

Metnin Türkçesi:

” Merhaba. Bizim aile apartmanımız var. Bu apartmanda kocaman bir aileyiz. Büyükbabam ve büyük annem birinci katta yaşıyorlar. Biz ikinci katta yaşıyorum. Babam annem kız kardeşim, erkek kardeşim aynı evde kalıyoruz. üçüncü katta eniştem, halam ve kuzenim o evde yaşıyor. dördüncü katta amcam,yengem ve kızları yaşıyorlar. İşte benim büyük ailemi tanıdınız.”

 

 

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
İngilizce İsim-Fiil(Fiilimsi) (Gerunds & Infinitives) - İngilizce Sahip Olmak (Have got/ Has got) - İngilizce There is or There are (Vardır) - İngilizce Emir Cümleleri (Imperatives) - İngilizce Reported Speech (Dolaylı Anlatım) - İngilizce Active-Passive Voice (Etken-Edilgen) - İngilizce Dönüşlü Zamirler (Reflexive Pronouns) - İngilizce İyelik Zamirleri (Possessive Pronouns) - İngilizce Too And Enough (Aşırı / Yeterli) - İngilizce Karşılaştırma Cümleleri (Comparative/Superlative Adjectives) - İngilizce İsim Cümlecikleri (Noun Clauses) - MEB ‘İngilizce Etkinlik Kılavuzları’ hazırladı - Relative Pronouns (who / which / that…) - This, That, These,Those (İngilizce İşaret Zamirleri) - İngilizce Aile Tanıtma ve Aile Üyeleri (Family Members) -
reklam