İnce Memed – Yaşar Kemal Eser Özeti

Sizlere bu yazımızda İntibah – Namık Kemal eser özeti hakkında bilgi vereceğiz. Eserin özeti, konusu, ana karakterleri hakkında merak ettiğiniz bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

İntibah – Namık Kemal

ROMANIN KONUSU:

Eser dört ciltten oluşmuştur ve romanda ağalar, bürokratlar, beyler tarafından ezilen fakir köylülerin yaşamı, yapılan zulümlere karşı koyan İnce Memed adında bir eşkıyanın efsanevi yaşamı anlatılmaktadır.

ROMANIN ANA KARAKTERLERİ:

İnce Memed: Romanın ana kahramanıdır. Küçükken babasını kaybetmiş annesi ile köyde yaşamaya başlamıştır. Abdi Ağa’nın zulmünden kaçarak köyden ayrılmıştır. Abdi Ağa’nın yeğenini öldürdükten sonra dağlara çıkıp eşkıya olmuştur. Halka kan kusturan ağalara düşman bir şahıstır. Abdi Ağa’yı da öldürür. Romanın her cildinde ağalarla savaşıp onları öldürmesine rağmen, kurulan düzeni bir türlü değiştirememiştir.

Hatçe: İnce Memed’in çocukluktan beri sevdiği kızdır. Beraber büyümüşlerdir. Abdi Ağa onu yeğeniyle zorla nişanlar. Hatçe ise Memed ile kaçar. Yakalanınca jandarma tarafından tutuklanır. Jandarmalarla bir çatışma sırasında vurularak ölür.

Iraz: Hatçe’nin hapishanede tanıştığı kadındır. Kocasının ölümünden sonra çok zor günler geçirmiştir. Oğlunun katilinin evini ateşe verdiği gerekçesiyle tutuklanmıştır.

Döne: İnce Memed’in anasıdır ve oğlu Memed ile yoksullukla ve Abdi Ağa’yla mücadele etmiştir. Abdi Ağa Döne’yi döve döve öldürür.

Abdi Ağa: İnce Memed’in en büyük hasımdır. Köylüye kan kusturan merhametsiz bir ağadır. İnce Memed bu şahıs nedeniyle dağlara çıkar ve eşkıya olur. İnce Memed tarafından öldürülür.

ÖZET:

Abdi Ağa Çukurova Dikenlidüzü’ndeki beş köyün ağasıdır. İnce Memed bu köylerden birinden, Değirmenoluk köyünden dul bir kadının oğludur. Abdi Ağa’nın dayağından ve onun tarlalarındaki çakır dikenlerden bıkan küçük Memed annesine de söylemeden komşu köye kaçar. Orada Koca Süleyman adlı iyi niyetli birine çoban durur. Anasını yalnız bıraktığına üzülüp ona haber gönderir. Bu haberi ağa da duyar. Gidip İnce Memed’i köye getirir. Onları cezalandırmak için ürünlerinin dörtte üçünü alır. Çok sıkıntı çekerler. Memed büyür, Hatçe’yi sever. Hatçe de onu sevmektedir. Ancak Abdi Ağa Hatçe’yi kendi kel yeğenine nişanlar.

İnce Memed bir gün kasabaya gider ve kasabadaki insanların ne kadar rahat ve özgür olduğunu görür. Kasabadaki özgürlüğü gören İnce Memed Hatçe’yi kaçırıp kasabaya yerleşmeyi planlar. Bir gece Hatçe’yi alır ve kasabaya doğru kaçarlar. Abdi Ağa ve adamları onları bir mağarada kıstırır. Aralarında çatışma çıkar; Abdi Ağa yaralanır, yeğeni ölür. Adam öldürmüş olan İnce Memed jandarmaya teslim olmaz ve dağa çıkar. Hatçe’yi ise köye gönderir. Abdi Ağa yalancı şahit ayarlayarak Hatçe’yi hapse attırır. Mehmed’in anasını da döve döve öldürür.

Bir süre sonra köye gelen ince Memed anasının öldürüldüğünü, karısının hapse atıldığını öğrenir. Tekrar dağa çıkar, Deli Durdu çetesine katılır. Deli Durdu’nun vicdansız, kötü biri olduğunu görünce ondan ayrılır. Kendi gibi ondan ayrılanlarla bir çete kurar. Hatçe başka bir hapishaneye nakledilirken yolda aracın önünü keser ve Hatçe ile Iraz adındaki bir başka hükümlüyü kaçırır. Alidağı’ndaki bir mağaraya hep birlikte saklanırlar. Orda Hatçe Iraz’ın yardımıyla doğurur. Abdi Ağa, İnce Memed’den korkusuna köyde oturamayıp kasabadaki karakola yakın bir evde yaşamaya başlar.

Tam Hatçe doğum yapınca jandarmalar mağarayı basar, kurşunları bitene kadar ince Memed onlarla çatışır. İnce Memed daha önce Jandarmanın başındaki Asım Çavuş’un hayatını bağışlamıştır. Bu yüzden Asım Çavuş borcunu ödemek için Memed’e kurşun verir, diğer askerleri kandırıp geri götürür.

Cumhuriyet’in 10. yılında genel af çıkacağı söylentileri çıkınca İnce Memed’le birlikte dağda yaşayan Hatçe ve Iraz ev, tarla, bahçe hayalleri kurmaya başlar.

İnce Memed bir gece yiyecek almak için köye giderken yörenin askerler tarafından sarıldığını görür. Hemen mağaraya döner ama askerler ayak izlerinden takip ederek mağarayı bulur. Çatışmada Hatçe ölür.

Iraz, İnce Memed’in bebeğini alıp Antep köylerinden birine gider. Aftan yararlanır oraya yerleşir. İnce Memed ise Abdi Ağa’nın peşine düşer. Onu kasabadaki evde uyurken basar. Abdi Ağa şaşkına döner, İnce Memed kurşunlarını Abdi Ağa’ya boşaltır. Beş köy bu ölümden dolayı toplanıp bayram eder. İnce Memed tekrar dağa çıkar. Köylü her yıl çift koşmadan evvel tarlalardan topladıkları çakırdikenleri ateşe verir. Aynı günlerde Alidağı’nın tepesinde de bir ateş yanar.

Türk Edebiyatı Eser Özetleri

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Destek ve Hareket Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Güneş ve Ay Tutulmaları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gezegenleri Tanıyalım Konu Anlatımı - 6. Sınıf Güneş Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı -
reklam