Matematik Soru Bankası

İletişim Ögeleri Konu Anlatımı


Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. İletişim Ögeleri sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor…

İletişim Ögeleri

İletişim sürecinin gerçekleşmesi sırasında birçok öge görev almaktadır. Bunlarv;

Gönderici

Bilgiyi (iletiyi) hazırlayan ve gönderen kişidir. Gönderici bir insan olabileceği gibi bir gazete, kitap, dergi, cihaz veya hayvan da olabilir.

Alıcı

Kaynak tarafından yollanan iletiyi ya da mesajı alan ögedir. Bazen bir kişi ya da topluluk olabilir bu öge.

Kanal

Göndericinin, iletiyi alıcıya gönderirken kullandığı yol veya araçtır.Ses, ışık, görsel, işaret, televizyon, telefon kanal olabilecek ögelerdendir.

Dönüt (Geri Bildirim)

Göndericiden alınan mesaja alıcının bir cevap vermesi dönüt yani geri bildirimdir. Dönüt ile iletilen mesajın ulaşılıp ulaşılmadığı anlaşılabilir.

Bağlam

İletişimin gerçekleştiği ortam, gönderici ile alıcı arasındaki ilişki, iletişim halinde olan kişilerin psikolojik durumları, iletişimin zamanı gibi birçok etmen, bağlamı oluşturur.

Kod

Gönderici ve alıcı arasında yapılan iletişimin her iki taraf tarafından bilinen bir kodlamayla gerçekleşmesidir.

İletişim Ögeleri Örnekler

Örnek 1:

Anne: Ellerini yıkadın mı?
Çocuk: Evet yıkadım”

Gönderici: Anne
Alıcı: Çocuk
İleti: Ellerini yıkadın mı?
Kanal: Ses dalgaları
Bağlam: Ev
Kod: Temizlik
Dönüt: Evet yıkadım.

Örnek 2:

“Zehra, arabasıyla hastaneye gitmektedir.)
Zehra, arabasıyla bir sokağa girecekken sokak başında bulunan ve “Girilmez” anlamını taşıyan trafik levhasını görür; sokağa girmekten vazgeçip yoluna devam eder.”

Gönderici: Trafik levhası
Alıcı: Zehra
İleti: Girilmez
Kanal: İşaret
Bağlam: Trafik, cadde veya yol
Dönüt: Zehra’nın sokağa girmemesi

9. Sınıf İletişim ve Dil Konu Anlatımı Tıklayınız…

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Konuları için Tıklayınız…

9. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız…

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ilayda çelik dedi ki:

    Kod nasil oluyor TEMİZLİK örnekte hocam bu ara çook güel hazırlamışsıniz👍

  2. Medine Ayaz dedi ki:

    Tek kelime ile muhteşem çook teşekkürler 👋👍👌

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam