İlahiyat Fakültesi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

...

İlahiyat Fakültesi bölümü hangi üniversitelerde var, İlahiyat Fakültesi bölümü iş olanakları,İlahiyat Fakültesi bölümü taban puanları,İlahiyat Fakültesi bölümü olan üniversiteler,İlahiyat Fakültesi bölümü atamaları,İlahiyat Fakültesi bölümü dersleri,İlahiyat Fakültesi bölümü taban puanları,İlahiyat Fakültesi bölümü kaç yıllık,İlahiyat Fakültesi maaşları

İlahiyat Fakültesi Bölümü Nedir?

İlahiyat, İslamiyet dininin kapsamlı olarak ele alındığı akademik bir disiplindir. Bu bölümde, dinin; psikolojik, sistematik ve felsefi boyutları incelenir. İnsanın inanç deneyimini ve farklı insanların ve kültürlerin onu nasıl ifade ettiklerini inceler. Din insanları, dünyanın birçok farklı dinini ve toplum üzerindeki etkilerini inceler. Bugün dinin insanlar üzerinde yarattığı derin etkinin araştırılmasını amaçlar.

İlahiyat çalışmaları, kısmen felsefe, kısmen tarih, kısmen antropoloji ve tamamen kendi başına bir şeydir. İlahiyat okumak, dinin anlamı hakkında zorlayıcı sorular sormak demektir. Aynı zamanda farklı dinleri bilgili ve dengeli bir şekilde karşılaştırabilmeyi de gerektirir.

İlahiyat Fakültesi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İlahiyat Fakültesi bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

İlahiyat Fakültesi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Aday öğrenciler;

– Tefsir Tarihi,
– Hadis Tarihi,
– Kuran Okuma ve Tecvid,
– İslam İnanç Esasları,
– Türk İslam Sanatlar Tarihi,
– Din Sosyolojisi,
– Din Psikolojisi,
– Sistematik Kelam,
– İslam Ahlak Esasları ve Felsefesi,
– İslam Mezheplerinde Zihniyet Tahlilleri,
– Çağdaş İslam Hukuku,
– Karşılaştırmalı İslam ve Batı Düşüncesi
Ve benzeri daha birçok dersten 8 yarıyıllık eğitim süreleri boyunca sorumlu olacaklar demektir.

İlahiyat Fakültesi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Özellikle bu kişiler din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapabilirler. Aynı zamanda imam, vaiz, müftü ve diyanet memuru olarak da görev yaparlar.

İlahiyat Fakültesi Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İlahiyat bölümü mezunları çoğunlukla camilerde imam ve vaiz olarak çalışabilirler. Aynı zamanda diyanette de memuriyetler yapabilirler. Devlet sektöründe çalışmak isteyen kişiler öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavına girerler. Buradan aldıkları puan ile istedikleri alana yerleşirler.

İlahiyat Fakültesi Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

İlahiyat Fakültesi bölümüne DGS ile geçiş vardır.

İlahiyat Fakültesi Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

İlahiyat Fakültesi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

İlahiyat Fakültesi Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

İlahiyat Fakültesi Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı - 2022 LGS sonuçları açıklandı - Öğrenci affından kimler yararlanacak? Öğrenci affı teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. - Kapıkule Sınır Kapısı Canlı Yayın İzle 2022 - 2022 ALES/2 başvuruları başladı - 2022-DGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - YKS Adayların Eğitim Bilgilerinini Güncelleme İşlemleri Başladı - YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2022 - BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜREN ÜNİVERSİTE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ - Uzmanlar 2022 AYT’yi değerlendirdi - 2022 MSÜ tercih sonuçları açıklandı! - İzmir Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - İstanbul Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - Isparta Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri -
reklam