İlahiyat Fakültesi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

İlahiyat Fakültesi bölümü hangi üniversitelerde var, İlahiyat Fakültesi bölümü iş olanakları,İlahiyat Fakültesi bölümü taban puanları,İlahiyat Fakültesi bölümü olan üniversiteler,İlahiyat Fakültesi bölümü atamaları,İlahiyat Fakültesi bölümü dersleri,İlahiyat Fakültesi bölümü taban puanları,İlahiyat Fakültesi bölümü kaç yıllık,İlahiyat Fakültesi maaşları

İlahiyat Fakültesi Bölümü Nedir?

İlahiyat, İslamiyet dininin kapsamlı olarak ele alındığı akademik bir disiplindir. Bu bölümde, dinin; psikolojik, sistematik ve felsefi boyutları incelenir. İnsanın inanç deneyimini ve farklı insanların ve kültürlerin onu nasıl ifade ettiklerini inceler. Din insanları, dünyanın birçok farklı dinini ve toplum üzerindeki etkilerini inceler. Bugün dinin insanlar üzerinde yarattığı derin etkinin araştırılmasını amaçlar.

İlahiyat çalışmaları, kısmen felsefe, kısmen tarih, kısmen antropoloji ve tamamen kendi başına bir şeydir. İlahiyat okumak, dinin anlamı hakkında zorlayıcı sorular sormak demektir. Aynı zamanda farklı dinleri bilgili ve dengeli bir şekilde karşılaştırabilmeyi de gerektirir.

İlahiyat Fakültesi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İlahiyat Fakültesi bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

İlahiyat Fakültesi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Aday öğrenciler;

– Tefsir Tarihi,
– Hadis Tarihi,
– Kuran Okuma ve Tecvid,
– İslam İnanç Esasları,
– Türk İslam Sanatlar Tarihi,
– Din Sosyolojisi,
– Din Psikolojisi,
– Sistematik Kelam,
– İslam Ahlak Esasları ve Felsefesi,
– İslam Mezheplerinde Zihniyet Tahlilleri,
– Çağdaş İslam Hukuku,
– Karşılaştırmalı İslam ve Batı Düşüncesi
Ve benzeri daha birçok dersten 8 yarıyıllık eğitim süreleri boyunca sorumlu olacaklar demektir.

İlahiyat Fakültesi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Özellikle bu kişiler din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapabilirler. Aynı zamanda imam, vaiz, müftü ve diyanet memuru olarak da görev yaparlar.

İlahiyat Fakültesi Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İlahiyat bölümü mezunları çoğunlukla camilerde imam ve vaiz olarak çalışabilirler. Aynı zamanda diyanette de memuriyetler yapabilirler. Devlet sektöründe çalışmak isteyen kişiler öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavına girerler. Buradan aldıkları puan ile istedikleri alana yerleşirler.

İlahiyat Fakültesi Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

İlahiyat Fakültesi bölümüne DGS ile geçiş vardır.

İlahiyat Fakültesi Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

İlahiyat Fakültesi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

İlahiyat Fakültesi Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

İlahiyat Fakültesi Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -
reklam