İki Yaşamlılar Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

İki Yaşamlılar Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

İki Yaşamlılar Nedir? İki Yaşamlılar Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), İki Yaşamlılar nedir, İki Yaşamlılar nasıl yazılır tdk, İki Yaşamlılar anlamı tdk, İki Yaşamlılar Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –İki Yaşamlılar – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

İki Yaşamlılar  kelimesinin anlamı:

İki Yaşamlılar Biyoloji Terimi Olarak İki Yaşamlılar:
İki yaşamlılar, tatlı sularda ve nemli karasal bölgelerde yaşamaya uyum sağladığından bu şekilde adlandırılır. Ayrı eşeyli canlılardır.
Embriyonal gelişimini tamamlamadan yumurtadan çıkan yavrulara larva adı verilir.
Larvalar, başkalaşım geçirip ergin kurbağalara dönüşür.
İki yaşamlılarda solungaç, akciğer ve deri solunumu görülür. İki yaşamlılar kış uykusuna yatar. Bacaksız kurbağa, ağaç kurbağası, yılan balığı semenderi ve semender bu gruba örnek olarak verilebilir.

Türk Dil Kurumu’na göre İki Yaşamlılar  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
iki yaşamlılar
Türkçe: zâtü’t-tenef-füsi’l müzdevec, İngilizce: amphibians, Fransızca: batracien, amphibies, Almanca: Lurche, Amphibien, Latin: Amphibia
(Yun. amphi: her iki; bios: hayat) Omurgalılar (Vertebrata) dalının, kurbağa ve semenderleri içine alan, balıklarla sürüngenler arasında birçok karakterlere sahip, soğukkanlı, larva evresinde metamorfoz geçiren, larvaları solungaçla, erginleri akciğerlerle solunum yapan, doğuran türleri de bulunan, bazıları zehirli, küçük boylu ve çıplak derili türleri içine alan bir sınıf. Amfibyumlar.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
iki yaşamlılar
Latin: Amphibia
Omurgalılar dalının, kurbağa ve semenderleri içine alan, balıklarla sürüngenler arasında birçok karaktere sahip, soğukkanlı, larva evresinde metamorfoz geçiren, larvaları solungaçla, erginleri akciğerlerle solunum yapan, doğuran türleri de bulunan, bazıları zehirli, küçük boylu ve çıplak derili türleri içine alan bir sınıf, amfibiler.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
iki yaşamlılar
İngilizce: amphibians
Larva döneminde solungaç solunumu yapan, metamorfoz sonrasında ise genellikle akciğer solunumu yapan Anura (kurbağalar) ve Caudata (semender) takımlarını içeren omurgalı hayvan sınıfı, amfibya.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam