Bakan duyurdu! Hukuk fakülteleri için ‘baraj’ yükselecek mi?

2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesinde önemli bir gelişme yaşandı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un açıklamalarına göre hukuk fakültelerine girişte baraj puanı yükselecek ve kontenjanlar azalacak.

2024 YKS yaklaşırken, üniversite adayları için hayati önem taşıyan bir değişiklik açıklandı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hukuk fakültelerine giriş için gerekli olan minimum sıralamanın 125 binden 100 bine düşürüleceğini belirtti.

AMAÇ HUKUK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK

Bakan Tunç, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hukuk sistemini güçlendirmek ve temel hak ve özgürlükleri pekiştirmek adına atılan adımların önemine değindi. Hukuk fakültelerinde eğitim kalitesini artırmak ve daha nitelikli hukuk profesyonelleri yetiştirmek amacıyla yapılan bu düzenleme, yargı reformu stratejisinin bir parçası olarak görülüyor.

HUKUK EĞİTİMİNDE YENİ DÖNEM

Hukuk fakültelerine yönelik bu yeni düzenleme, öğrencilerin hukuk mesleğine giriş sınavını geçmelerini zorunlu kılacak. Bakan Tunç, bu değişikliğin yıllardır tartışıldığını ve nihayet hayata geçirileceğini belirtti. Ayrıca, akademisyenlerin yetiştirilmesi ve mevcut hukuk fakültelerinin kalitesinin artırılması konusunda da hassasiyetlerin olduğunu ifade etti.

Üniversitelerin Taban Puanları Başarı Sıralamaları ve Bölümleri İçin Tıklayınız

4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İçin Tıklayınız

2 Yıllık Üniversite (Önlisans) Bölümleri Taban Puanları İçin Tıklayınız

TYT VE AYT-YKS Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayınız

Bu Bölüm Hakkında Geniş Bilgi İçin Tıklayınız

Bu Bölümü Kazanmak İçin Kaç Net Gerekir

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 53 + 4 kaçtır?


Süt ve Ürünleri Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Süt ve Besi Hayvancılığı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sulama Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Su Ürünleri İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Su Altı Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Spor Yönetimi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sosyal Medya Yöneticiliği (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sosyal Hizmetler (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sosyal Güvenlik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sondaj Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sivil Savunma ve İtfaiyecilik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Silah Sanayi Teknikerliği (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Siber Güvenlik Analistliği ve Operatörlüğü (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları