Hormon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Hormon Nedir? Hormon Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Hormon nedir, Hormon nasıl yazılır tdk, Hormon anlamı tdk, Hormon Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Hormon – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Hormon  kelimesinin anlamı:

Hormon Biyoloji Terimi Olarak Hormon:
1. İç salgı bezleri tarafından salgılanıp kana verilerek vücudun başka bölgesindeki hücre ya da hücre gruplarını faaliyete geçiren genellikle protein yapıda olan maddelerdir.

2. Vücudun bir kısmında oluşturulan sonrada difüzyonla yada kan dolaşımıyla diğer kısımlarındaki hücrelere taşınarak onların çalışmalarını düzenleyen özel maddeler.

3. Gövdenin bir kısmında meydana getirilen, sonra da difüzyonla ya da kan dolaşımıyla diğer kısımlardaki hücrelere taşınarak onların aktivitelerini düzenleyen maddelerdir.

4. Canlılarda sentezlendikten sonra etki göstereceği yerlere taşınabilen ve çok düşük miktarlarda büyümeyi, farklılaşmayı ve çeşitli fizyolojik olayları olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilen organik bileşik.

Hormon Fen Bilimleri Terimi Olarak Hormon:
İç salgı bezleri tarafından kana verilen ve vücudun çeşitli yerlerindeki hücreleri faaliyete geçiren maddeler.

Hormon Fen Bilimleri Terimi Olarak Hormon:
1. Vücudun bir kısmında oluşturulan sonrada difüzyonla yada kan dolaşımıyla diğer kısımlarındaki hücrelere taşınarak onların çalışmalarını düzenleyen özel maddeler.

2. İç salgı bezleri (endokrin bezler) tarafından salgılanıp kana verilerek vücudun başka bölgesindeki hücre ya da hücre gruplarını faaliyete geçiren, kimyasal yapılarına göre (peptitler, proteinler, steroitler) ve etki şekillerine göre (faaliyeti hızlandırıcı ve azaltıcı) gruplandırılan, başta beyin olmak üzere eşey organları, adrenal bezler, tiroit, pankreas vb. gibi organlardan salgılanan birincil haberci maddeler.

3. İç salgı bezlerinden kana geçen ve organların işlemesini düzenleyen adrenalin, insülin, tiroksin vb. uyarıcı maddelerin genel adı.

Hormon Beslenme ve Diyet Terimi Olarak Hormon:
İç salgıbezleri tarafından yapılan, gövdede birçok değişiklikleri ve olayları düzenleyen, denetleyen ve dengeleyen maddelerdir. Her hormonun ayrı görevleri vardır.

Hormon Sağlık-Tıp Terimi Olarak Hormon:
1- İç salgı bezleri tarafından salgılanıp kana verilerek vücudun başka bölgelerindeki hücre veya hücre gruplarının çalışmasını düzenleyen kimyasal madde.

2- İç salgı bezleri tarafından kana salgılanan ve kan yoluyla ulaştıkları organ ve dokularda metabolik olayları düzenleyici organik bileşikler.

Hormon Beden Eğitimi ve Spor Terimi Olarak Hormon:
1. İç salgı bezi tarafından kana salgılanan ve bazı organların çalışmalarını düzenleyen kimyasal madde.

2. İç salgı bezlerinde salgılanan ve kan yoluyla diğer doku veya organlara taşınıp orada özel işlev yapan madde.

Türk Dil Kurumu’na göre Hormon  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
hormon
İngilizce: hormone, Fransızca: hormone, Almanca: Hormone, Diğer: Yun. hormaein
(Yun. hormaein = tahrik etmek): İç-salgı bezlerinin, doğruca kana karışan salgısı olup bütün vücuda yayılarak doku ve gözeler arasında uygun iş birliğini sağlayan kimyasal madde.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
hormon
Fransızca: hormone
(biyoloji,botanik zooloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
hormon
İngilizce: hormone, Fransızca: hormone, Almanca: Hormon, Diğer: Yun. hormaein: uyarmak
İç salgı bezleri (endokrin bezler) tarafından salgılanıp kana verilerek vücudun başka bölgesindeki hücre ya da hücre gruplarını faaliyete geçiren, kimyasal yapılarına göre (peptitler, proteinler, steroitler) ve etki şekillerine göre (faaliyeti hızlandırıcı ve azaltıcı) gruplandırılan, başta beyin olmak üzere eşey organları, adrenal bezler, tiroit, pankreas vb. gibi organlardan salgılanan birincil haberci maddeler. Örnek: Pankreasın Langerhans adacığından salgılanan insülin ve glukagonun kan şekerini düzenlemesi gibi.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
hormon
İngilizce: hormone
İç salgı bezleri tarafından salgılanıp kana verilerek vücudun başka bölgelerindeki hücre veya hücre gruplarını faaliyete geçiren, kimyasal yapılarına göre peptitler, proteinler ve steroitler olarak, etki biçimlerine göre ise faaliyeti hızlandırıcı ve azaltıcı biçiminde gruplandırılan, başta beyin olmak üzere eşey organları, adrenal bezler, troit, pankreas vb. organlardan salgılanan haberci maddeler.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
hormon
İngilizce: hormone
1. İç salgı. 2. Düzenleyen. 3. İç salgı bezi dokuları tarafından genel dolaşıma verilen, almaçlar aracılığıyla etki gösteren, hedef doku veya organın işlevini artıran azaltan veya tamamen durduran, kimyasal yapıları açıklanmış maddeler.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
hormon
İngilizce: hormone
Vücutta genellikle iç salgı bezlerinde özgül bir hücreden salgılanan ve kan dolaşım yolu ile ulaştığı hedef yapılarda özel fizyolojik düzenleyici etki gösteren insülin, östrojen gibi kimyasal madde.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
hormon
İngilizce: hormone
Vücutta genellikle iç salgı bezlerinde üretilen ve kan dolaşımı yolu ile ulaştığı hedef yapılarda özel fizyolojik düzenleyici etki gösteren kimyasal madde. ör.insülin, östrojen

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Soru: 4 + 3 kaçtır?


Basari Sıralamaları