Hititoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Hititoloji bölümü hangi üniversitelerde var, Hititoloji bölümü iş olanakları,Hititoloji bölümü taban puanları,Hititoloji bölümü olan üniversiteler,Hititoloji bölümü atamaları,Hititoloji bölümü dersleri,Hititoloji bölümü taban puanları,Hititoloji bölümü kaç yıllık,Hititoloji maaşları

Hititoloji Bölümü Nedir?

Bu programda Hititlerin M.Ö. 1200-1000 yılları arası kültür, edebiyat, din, tarih, sanat, hukuk vb. Kültür ürünleri incelenir. Öğrenim yaptıkları yükseköğretim kurumunda ve müzelerde görev alabilirler. Hititoloji programında çivi yazısını Eski Babil’den alarak yaygınlaştıran Anadolu’nun göçmen kavmi Hititlerin yaklaşık M.Ö. 1200-1000 yılları arası kültür, edebiyat, din, tarih, sanat, hukuk vb. Kültür ürünleri konularında dersler verilmektedir.

Hititoloji Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Hititoloji bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Hititoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

Aday öğrenciler;

– Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
– Bayram Töreni Metinleri
– Bilgisayar Teknolojileri
– Çeşitli Hititçe Metinler
– Dini Metinler
– Eski Hitit Devletinin Ana Kaynakları
– Eski Hitit Devrine Ait Tarihi Metinler
– Hitit Çivi yazısı
– Hitit Çivi yazısına Giriş
– Hitit Dili Gramerine Giriş
– Hitit Dili Gramerinin Ana Hatları
– Hitit Kanunları
– Hititolojiye Giriş
– İmparatorluk Devri Ana Kaynakları
– İngilizce
– Kolay Tarihi Metinler
– Kült ve Tapınak Envanter Metinleri
– Mektuplar
– Tarihi Metinler
– Türk Dili

daha bir çok dersi eğitim sürelerince sorumlu olacaklardır.

Hititoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Hititolog olabilmek için yurt içi ya da yurt dışında bulunan üniversitelerin Hititoloji lisans bölümünden mezun olmak gereklidir. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, akademik ya da bilimsel çalışmalara katılarak ve çeşitli projelerde yer alarak alanında uzman kişi olarak çalışabilirler.

Hititologlar için Hitit diline iyi derecede hakim olmak, çivi yazılarını ve hiyerogliflerini çözümleyebilmeleri adına oldukça önem taşır. Hititologlar, ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak; işçi sağlığı ve güvenliğine, çevre koruma düzenlemelerine ve mesleki verimlilik ilkelerine uygun olarak gerekli çalışmaları yürütür.

Hititoloji Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Müzeler, turizm acenteleri vb. kuruluşlarda görev yapabilirler. Müzeler, turizm acentelerinde ve yükseköğretim kurumlarında, orta düzeyde bir gelirle kısıtlı iş bulma olanakları vardır.

Hititoloji Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Hititoloji bölümüne DGS ile geçiş yoktur.

Hititoloji Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Hititoloji Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Hititoloji Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Hititoloji Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Makine Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Özel Üniversite Eğitim Ücretleri 2021 2022 -
reklam