Hipofiz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Hipofiz Nedir? Hipofiz Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Hipofiz nedir, Hipofiz nasıl yazılır tdk, Hipofiz anlamı tdk, Hipofiz Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Hipofiz – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Hipofiz  kelimesinin anlamı:

Hipofiz Biyoloji Terimi Olarak Hipofiz:
1. Vücuttaki çeşitli fonksiyonları düzenleyen birçok hormonu üreten ve salgılayan, beyin tabanında hipotalamusun hemen altında yerleşmiş olan endokrin bez.

2. Beyinde hipotalamusun hemen altında yerleşmiş olan küçük bir bezdir ve hipotalamusa ince sapla bağlanır. Ön lop ağzın tavanından dış büyümeyle, arka lop ise beynin tabanından aşağıya doğru büyüyerek oluşur.

Hipofiz Fen Bilimleri Terimi Olarak Hipofiz:
Salgılarıyla vücuttaki tüm salgı bezlerini kontrol eden,beyinde bulunan iç salgı bezi.

Hipofiz Sağlık-Tıp Terimi Olarak Hipofiz:
Beyin tabanında burun arkasının üst kısmına uyan bölgede hormon salgılayan bir bezdir. Mercimek büyüklüğünde bir gude olup hipotalamustan gelen emirlere göre hareket eder.

Hipofiz Beden Eğitimi ve Spor Terimi Olarak Hipofiz:
Beynin alt bölümünde bulunan salgısını kana vererek fizyolojik olaylarda önemli rol oynayan sinirsel organ.

Türk Dil Kurumu’na göre Hipofiz  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
hipofiz
Türkçe: guddeyi nuhamiye, İngilizce: pituitary body, Fransızca: hypophyse, Almanca: Hirnanhang, Diğer: Yun. hypo, physis
(Yun. hypo = altında, Yun.physis = büyüme): Ara-beyinin ventralinde bulunan ve çok sayıda hormona sahip olan bir iç-salgı bezi olup ön ve ard olmak üzere 2 lop ile bir gövdeden yapılmıştır.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
hipofiz
Türkçe: cism-i muhami, Fransızca: pituitaire (corps-), hypophyse
(sümüksü cisim) (biyoloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
hipofiz
Türkçe: gudde-i muhâmiye, İngilizce: pituitary body, Fransızca: hypophyse, Almanca: Hirnanhang
(Yun. hypo: altında; physis: büyüme) Omurgalılarda ara beynin ventralinde kısa bir sapla hipotalamusa bağlı bulunan ve adenokortikotropin, prolaktin, gonadotropinler, tiroit uyarıcı hormon, oksitosin, vazopressin gibi çok sayıda önemli hormonu salgılayan, bez yapısında olan adenohipofiz ile nöroendokrin yapıda olan nörohipofiz olmak üzere iki kısımdan yapılmış bir iç salgı bezi.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
hipofiz
İngilizce: hypophysis
Omurgalılarda ara beynin ventralinde kısa bir sapla hipotalamusa bağlı bulunan, büyüme ve üremede etkin çok sayıda önemli hormonu salgılayan, adenohipofiz ve nörohipofiz olmak üzere iki kısımdan yapılmış bir iç salgı bezi.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
hipofiz
İngilizce: hypophysis cerebri, İng. hypophysis, pitiuitary gland
anat. Os sphenoidaledeki fossa hypophysialis içine yerleşmiş, organizmada birçok fizyoloik olayın düzenlenmesinde önemli etkinliğe sahip olan büyüme hormonu, adrenokortikotropik hormon, tiroit uyarıcı hormon, prolaktin, folikül uyarıcı hormon, lüteinleştirici hormon, antidiüretik hormon, oksitosin, melanosit uyarıcı hormon gibi hormonlar salgılayan, ön, ara ve arka üç ayrı loptan oluşan çok önemli bir iç salgı bezi, pitiüter bez, glandula pituitarya. Adenohipofiz veya distal bölüm adı verilen ön hipofiz lobu; ön lop, tuberal parça ve ara loptan oluşur. Nörohipofiz adını alan hipofiz arka lobu ise sinirsel kökenli hipotalamustan gelen miyelinsiz sinir telleriyle gliya hücrelerinden biçimlenir.

Tıp Terimleri Kılavuzu – 2010
hipofiz
sümüksü bez

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
hipofiz
İngilizce: glandula basilaris, hypophysis
Yaşam için gerekli olan, birçok iç salgı bezinin işleyişini denetleyen, adenokortikotropin, prolaktin, gondotropinler, tiroit uyarıcı hormon, oksitosin ve vazopresin gibi çok sayıda önemli hormunu salgılayan, beyine ince bir sapla bağlı olan temel endokrin bezi.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Soru: 10 + 6 kaçtır?


Basari Sıralamaları