Hidroliz(Sindirim) Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Hidroliz(Sindirim) Nedir? Hidroliz(Sindirim) Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Hidroliz(Sindirim) nedir, Hidroliz(Sindirim) nasıl yazılır tdk, Hidroliz(Sindirim) anlamı tdk, Hidroliz(Sindirim) Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Hidroliz(Sindirim) – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Hidroliz(Sindirim)  kelimesinin anlamı:

Hidroliz(Sindirim) Biyoloji Terimi Olarak Hidroliz(Sindirim):
Kompleks besin maddelerinin su ve enzimler yardımıyla yapı birimlerine ayrılarak hücre zarından geçebilecek duruma getirilmesi.

Türk Dil Kurumu’na göre Hidroliz(Sindirim)  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
hidroliz
İngilizce: hydrolysis, Fransızca: hydrolyse, Almanca: Hydrolyse, Diğer: Yun. hydor, lyein
(Yun. hydor=su, lyein = erimek) Suyun hidrojen ve hidroksil grubu ile kimyasal bir madde arasında meydana gelen bir yanıtım; su etkisi ile olan parçalanma.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
hidroliz
Fransızca: hydrolyse
(kimya)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
hidroliz
İngilizce: hydrolysis, Fransızca: hydrolyse, Almanca: Hydrolyse
(Yun. hydor: su; lyein: çözülmek) Su ile parçalanma; bir molekülün kovalent bağlarının su ile parçalanarak ayrılan kısımların birine H ve diğerine OH grubunun eklenmesi.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
hidroliz
İngilizce: hydrolysis
Bir molekülün kovalent bağlarının suyla parçalanarak ayrılan kısımların birine H ve diğerine OH grubunun eklenmesi, suyla parçalanma.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
hidroliz
İngilizce: hydrolysis
1. Bir molekülün kovalent bağlarının su eklenmesiyle parçalanarak ayrılan kısımların birine hidrojen ve diğerine hidroksil grubunun eklenmesi. 2. Yem maddelerinin seyreltik asitler, alkaliler veya enzimlerin katalizatörlüğünde suyla reaksiyonu. Elementlerin suda kendini meydana getiren bileşiklere ayrılması.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
hidroliz
İngilizce: hydrolysis
Bir bileşiğin su ile tepkimeye girmesi sonucu daha basit bileşiklere parçalanması.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
hidroliz
İngilizce: hydrolysis, hydrolyze
Su ile tepkimeye giren bir molekülün, bir kısmına hidroksil diğer bir kısmına hidrojen katımı ile kendisini oluşturan moleküllere ayrılması.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 72 + 4 kaçtır?


2024-MSÜ: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - KPSS Ortaöğretim Düzenli Ordunun Kurulması Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Milli Mücadele Muharebeler Dönemi Konu Anlatımı - KPSS 2024/4 Lisans Veteriner Hekim Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Ziraat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Su Ürünleri) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Orman) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Kimya) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (İnşaat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Harita) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Gıda) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bitki Koruma) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bilgisayar) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Balıkçılık Teknolojisi) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Büro Personeli Atama Taban Puanları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları