Hidrojen Bağı Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Hidrojen Bağı Nedir? Hidrojen Bağı Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Hidrojen Bağı nedir, Hidrojen Bağı nasıl yazılır tdk, Hidrojen Bağı anlamı tdk, Hidrojen Bağı Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Hidrojen Bağı – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Hidrojen Bağı  kelimesinin anlamı:

Hidrojen Bağı Biyoloji Terimi Olarak Hidrojen Bağı:
Eğer hidrojen atomu, iki atom arasında ortaklaşa kullanılıyorsa meydana gelen iki molekül arasındaki zayıf bir bağdır. Bu bağlar protein ve nükleik asitlerin yapısında birinci derecede önem taşır.

Hidrojen Bağı Kimya Terimi Olarak Hidrojen Bağı:
Hidrojenin F, O, N gibi elektron ilgisi büyük atomlarla oluşturduğu bileşiklerin sıvılarında molekülleri bir arada tutan bağlara hidrojen bağı adı verilir. HF, H2O, NH3 gibi polar bileşiklerde hidrojen bağları bulunur.

Türk Dil Kurumu’na göre Hidrojen Bağı  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Kimya Terimleri Sözlüğü – 1981
hidrojen bağı
İngilizce: hydrogen bond, Fransızca: liaison hydrogène, Almanca: Wasserstoffbindung
Herhangi bir atomun, hidrojen atomu ile elektron ortaklaşması yaparak oluşturdukları görece güçsüz bağ.

Kimya Terimleri Sözlüğü – 2007
hidrojen bağı
İngilizce: hydrogen bond, Fransızca: liaison hydrogène, Almanca: Wasserstoffbindung
Herhangi bir atomun, hidrojen atomu ile elektron ortaklaşması yaparak oluşturdukları görece güçsüz bağ.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
hidrojen bağı
İngilizce: hydrogen band
Oksijen veya azot gibi bir elektronegatif atom ve bir hidrojen atomu arasındaki zayıf bir elektrostatik çekimle oluşan bağ.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
hidrojen bağı
İngilizce: hydrogen bond
Genellikle oksijen ve azot gibi negatif elektrik yüklü atomlarla diğer bir negatif yüklü atomlara kovalent olarak bağlanmış hidrojen atomları arasında oluşan ve koparılması için 4-5 kcal/mol enerji gereken kimyasal bağ.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
hidrojen bağı
İngilizce: hydrogen bond
Bir molekülün kendi içinde veya farklı iki molekül arasında olmak üzere, elektron yoğunluğu azaltılmış bir hidrojen atomunun (O-H, N-H gibi), genellikle elektron yoğunluğu yüksek bir heteroatom (oksijen, azot gibi) arasında elektron ortaklaşmasına dayanan, oldukça zayıf enerjili (yaklaşık 5 kcal/mol) bir bağ türü. ör.su molekülleri arasındaki güçlü dipol-dipol çekim gücüyle oluşan bağ (H2O?H-O-H?OH2)

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 20 + 2 kaçtır?


2024-MSÜ: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - KPSS Ortaöğretim Düzenli Ordunun Kurulması Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Milli Mücadele Muharebeler Dönemi Konu Anlatımı - KPSS 2024/4 Lisans Veteriner Hekim Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Ziraat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Su Ürünleri) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Orman) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Kimya) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (İnşaat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Harita) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Gıda) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bitki Koruma) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bilgisayar) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Balıkçılık Teknolojisi) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Büro Personeli Atama Taban Puanları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları