Hemoglobin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Hemoglobin Nedir? Hemoglobin Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Hemoglobin nedir, Hemoglobin nasıl yazılır tdk, Hemoglobin anlamı tdk, Hemoglobin Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Hemoglobin – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Hemoglobin  kelimesinin anlamı:

Hemoglobin Biyoloji Terimi Olarak Hemoglobin:
1. Alyuvarlarda bulunan, kana kırmızı rengini veren, yapısında demir bulunan, oksijen ve karbon dioksit taşınmasında görev alan solunum pigmenti.

2. Hematin ve globinin birleşmesiyle meydana gelmiş ve omurgalı hayvanların alyuvarlarında bulunan, bileşiminde demir olan, oksijen ve karbondioksit taşıyan kırmızı solunum pigmenti.

3. Alyuvarlarda O2 ve CO2 taşıyan, demir içeren protein pigmenti.

Hemoglobin Fen Bilimleri Terimi Olarak Hemoglobin:
1. Alyuvarlarda O2 ve CO2 taşıyan, demir içeren protein.

2. Organizmanın hücreleri arasında gaz alış verişini sağlayan alyuvarların yapısındaki madde.

Hemoglobin Beslenme ve Diyet Terimi Olarak Hemoglobin:
Alyuvarların yapısında bulunan ve ona kırmızılık veren, protein ile demirden yapılmış madde. Akciğerlerden dokulara oksijen ve dokulardan akciğerlere karbondioksit taşır.

Hemoglobin Sağlık-Tıp Terimi Olarak Hemoglobin:
Eritrositlerin (alyuvarların) içindeki, dokulara oksijen taşıyan renkli madde. Elektronik kan sayımı cihazlarının çıktılarında “HBG” şeklinde belirtilir.

Hemoglobin Beden Eğitimi ve Spor Terimi Olarak Hemoglobin:
1. Alyuvarların yapısında bulunan, kana kırmızı rengini veren madde, kırmızı kanda bulunan, demir içeren ve oksijen taşınmasını sağlayan kan hücreleri.

2. Kırmızı kan hücrelerinin içindeki demir içerikli ve oksijene bağlanan pigment.

Türk Dil Kurumu’na göre Hemoglobin  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
hemoglobin
İngilizce: haemoglobin, Fransızca: hémoglobine, Almanca: Hâmoglobin, Diğer: Yun. haima,globos
(Yun. haima=kan, Yun.globos=yuvar) Hematin ve globin’in birleşmesiyle meydana gelmiş ve omurgalı hayvanların kanında bulunan kırmızı solunum pigmenti. Bileşiminde demir vardır.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
hemoglobin
Fransızca: hémoglobine
(biyoloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
hemoglobin
İngilizce: haemoglobin, Fransızca: hémoglobine, Almanca: Hämoglobin
(Yun. haima: kan; globus: yuvarlak) Hematin ve globinin birleşmesiyle meydana gelmiş ve omurgalı hayvanların alyuvarlarında bulunan, bileşiminde demir olan, oksijen ve karbondioksit taşıyan kırmızı solunum pigmenti.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
hemoglobin
İngilizce: haemoglobin
Hematin ve globinin birleşmesiyle meydana gelmiş ve omurgalı hayvanların alyuvarlarında bulunan, bileşiminde demir olan, oksijen ve karbondioksit taşıyan kırmızı solunum pigmenti.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
hemoglobin
İngilizce: hemoglobin
İnsan ve omurgalı hayvanlarda kanda oksijen ve karbondioksit taşıyan, alyuvar içinde bulunan ve kana kırmızı rengi veren, globinle demir içeren 4 polipeptit zinciri bulunan, kırmızı renkli 4 “hem” grubundan oluşan, üretimi kemik iliğinde alyuvarların gelişim evresi olan proeritroblast evresinde başlayan, retikülosit evresinde oluşumu tamamlanan bir protein molekülü. 1 gram Hb, 1.34 ml veya 1.9 mg oksijen taşır. Hemoglobin (Hb) A, HbA2, HbF, HbA1c, Gower hemoglobin gibi birçok farklı tipi vardır.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
hemoglobin
İngilizce: hemoglobin
Alyuvarlarda bulunan, akciğerlerden dokulara oksijen götürüp karbondioksiti tekrar akciğerlere getirmekle görevli demir ve globin bileşiğinden oluşan, kana rengini veren pigment.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
hemoglobin
İngilizce: hemoglobin
Hem ve globulinden oluşan, kana kırmızı rengini veren, omurgalı canlılardaki alyuvarlarda bulunan, bileşiminde demirin içeren, oksijen ve karbondioksiti taşıyan kırmızı solunum pigmenti.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 10 + 6 kaçtır?


2024-MSÜ: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - KPSS Ortaöğretim Düzenli Ordunun Kurulması Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Milli Mücadele Muharebeler Dönemi Konu Anlatımı - KPSS 2024/4 Lisans Veteriner Hekim Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Ziraat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Su Ürünleri) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Orman) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Kimya) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (İnşaat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Harita) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Gıda) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bitki Koruma) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bilgisayar) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Balıkçılık Teknolojisi) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Büro Personeli Atama Taban Puanları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları