Hemofili Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Hemofili Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Hemofili Nedir? Hemofili Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Hemofili nedir, Hemofili nasıl yazılır tdk, Hemofili anlamı tdk, Hemofili Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Hemofili – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Hemofili  kelimesinin anlamı:

Hemofili Biyoloji Terimi Olarak Hemofili:
Kanın pıhtılaşmaması hastalığıdır.Antihemofilik globulin denilen maddenin eksikliğiyle tromoblastin oluşmasının bozulduğu, soya çekimsel hastalıktır.

Hemofili Genetik Terimi Olarak Hemofili:
Kan pıhtılaşması için gerekli olan bir ya da daha fazla proteinin eksikliğinde ortaya çıkan kalıtsal bir hastalıktır. X kromozomunun homolog olmayan kısmında taşınan çekinik bir gen ile belirlenir.

Türk Dil Kurumu’na göre Hemofili  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
hemofili
İngilizce: haemophilia, Fransızca: hémophilie, Almanca: Hâmophilie, Diğer: Yun. haima, philos
(Yun. haima = kan, Yun.philos=seven) Eşeye bağlı bir kalıtsal karakter olan ve kanın kolayca pıhtılaşmaması olarak görülen bir hastalıktır. Kadınlar bu hastalığa tutulmazlar. Fakat gelecek döllere katılsal olarak taşırlar.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
hemofili
Diğer: Yun. hémophilie
(zooloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
hemofili
İngilizce: haemophilia, Fransızca: hémophilie, Almanca: Hämophilie
(Yun. haima: kan; philos: sevme) Pıhtılaşma özelliğinin bulunmaması nedeniyle, küçük yaralanmalarda dahi kanın durmadan akmasıyla belirlenen eşeye bağlı çekinik bir gen tarafından kontrol edilen kalıtsal bir hastalık.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
hemofili
İngilizce: hemophilia
Kanın pıhtılaşma mekanizmasını etkiyen ve kanama eğilimini artıran kalıtsal veya kazanılmış özellikte bir grup hastalık.

Tıp Terimleri Kılavuzu – 2010
hemofili
kanarca

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
hemofili
İngilizce: hemofilia
Kan pıhtılaşma faktörlerindeki bozukluklarla belirgin yaşam boyu devam eden X kromozonuna bağlı resesif geçiş gösteren bir hastalık.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
hemofili
İngilizce: hemophilia
Pıhtılaşma faktörlerinin (VIII, IX veya XI) eksikliği nedeni ile gelişen, kendiliğinden veya basit bir travma sonrasında kanamaya eğilimin artması ile belirgin kalıtımsal hastalık.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -