Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var, Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü iş olanakları,Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü taban puanları,Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü atamaları,Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü dersleri,Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü taban puanları,Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Havacılık ve Uzay Mühendisliği maaşları

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Nedir?

Havacılık ve uzay mühendisliğinin misyonu, toplumun ekonomik ve bilimsel gelişimine katkıda bulunmak için hava/uzay araçlarının tasarım, üretim ve test edilmesini içeren havacılık/uzay bilimlerinde öğrencilere eğitim vermek ve araştırma yapmaktır. Havacılık ve Uzay Mühendisliği, uçak, helikopter, roket, uydu gibi havada ve uzayda hareket eden insanlı ve insansız tüm araçların ve araba, bina, köprü, rüzgar türbini gibi hava ile etkileşimli tüm araç ve yapıların aerodinamik, yapısal, itki, uçuş mekaniği ve kontrol sistem tasarımı ve analiz hesaplamalarıyla ilgilenir.

Bir hava aracının tasarımında, aerodinamik bir dış yüzey, maruz kalacağı yüklere dayanıklı, hafif bir yapı, havada hareketi sağlayan hafif ve verimli bir itki sistemi, uçuş kararlılığını sağlayan bir kontrol sistemi en önemli alanlardır. Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde bu alanları içine alan dört ana bilim dalı bulunmaktadır: Aerodinamik, İtki, Yapı ve Uçuş Mekaniği ve Kontrol. Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde lisans öğrenimini ve araştırma çalışmalarını destekleyen laboratuvarlar bulunmaktadır. Bunlar Aerodinamik Laboratuvarları, İtki Laboratuvarları, Kontrol Laboratuvarları ve Yapı Laboratuvarları. Bölümde, öğrenci kullanımına açık, güçlü yazılımlarla donanmış güçlü bir bilgisayar altyapısı ve sayısal benzetim ve hesaplamalar için kullanılan güçlü bir paralel hesaplama donanım ve yazılımları vardır.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

İlk yıl tüm mühendislik bölümleriyle beraber ortak mühendislik dersleri ve bölüme giriş dersleri alınır. Bunlar Yüksek Matematik, Genel Fizik, Genel Kimya, Çizim, Bilgisayar Programlama ve İngilizce dersleridir.

İkinci sınıfta temel mühendislik dersleri ve bölüm derslerine temel olacak dersler alınır. 3. Sınıfta Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünün bünyesindeki dört ana bilim dalından (Aerodinamik, İtki, Uçuş Mekaniği ve Kontrol ve Yapı) oluşan bölüm dersleri alınır. Öğrenciler 3. ve 4. sınıflarda bu bilim dallarından istedikleri alanda seçmeli dersler alarak eğitimlerini tamamlarlar.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Havacılık ve Uzay Mühendisleri sistemleri oluşturan bileşenleri kullanarak AR-GE çalışmaları yapar, araç üretiminde, geliştirilmesinde, analiz edilmesinde ve tasarımında yer alırlar, araçların onarım ve bakımlarını yaparlar.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Mezunlar TAI, TEI, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE, ASELSAN, HAVELSAN, THY, TÜBİTAK-UZAY, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Daire Başkanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ikmal, bakım ve onarım merkezleri ve ODTÜ Teknokent’te savunma sanayine yönelik Ar-Ge faaliyetleri yürüten şirketler gibi havacılıkla ilgili kuruluşlarda çalışmaktadırlar. Ayrıca otomotiv sektörü, beyaz eşya sektörü gibi mühendislik uygulamaları olan kuruluşlarda da mezunlarımız istihdam edilmektedir.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -