Hava Kirliliği Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Hava Kirliliği Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Hava Kirliliği Nedir? Hava Kirliliği Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Hava Kirliliği nedir, Hava Kirliliği nasıl yazılır tdk, Hava Kirliliği anlamı tdk, Hava Kirliliği Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Hava Kirliliği – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Hava Kirliliği  kelimesinin anlamı:

Hava Kirliliği Biyoloji Terimi Olarak Hava Kirliliği:
İnsan sağlığına zarar verebilecek maddelerin atmosferde birikmesine hava kirliliği denir. Atmosferde bulunan zararlı maddeler katı tanecikler şeklinde askıda, atmosfer nemi içinde çözünmüş ya da gaz hâlinde olabilir.

Hava Kirliliği Sosyal Bilgiler Terimi Olarak Hava Kirliliği:
Canlıların ve çevrenin zarar görmesine neden olacak kadar çok miktarda gazlar, kimyasallar veya organik maddelerin havada bulunması.

Hava Kirliliği Güvenli Yaşam / Doğal Afet Terimi Olarak Hava Kirliliği:
Canlıların ve çevrenin zarar görmesine neden olacak kadar çok miktarda gazlar, kimyasallar veya organik maddelerin havada bulunması.

Hava Kirliliği Belediyecilik-Kamu Yönetimi Terimi Olarak Hava Kirliliği:
Toz, gaz, sis, koku, duman ya da buhar gibi kirleticilerin insan, bitki ve hayvan yaşamına ya da maddi nesnelere zara verecek, yaşamdan, maddi nesnelerden rahatça yaralanmasına engel olacak miktarda ve yoğunlukta atmosferde bulunması.

Türk Dil Kurumu’na göre Hava Kirliliği  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Madencilik Terimleri Kılavuzu – 1979
air pollution
hava kirliliği

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
hava kirliliği
İngilizce: air pollution, Fransızca: pollution de l’air, Almanca: Luftverschmutzung, Latin: aer: hava
Doğal olarak havada bulunmayan gaz ve parçacıkların havanın bileşimine katılması sonucu havanın yapısının bozulması. Hava pollüsyonu.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
hava kirliliği
İngilizce: air pollution
Normalde hava karışımında bulunmayan doğal ve yapay kirleticilerin çeşitli yollarla, atmosferde ve insanların topluca yaşayıp çalıştıkları endüstri, işyerleri, maden ocakları ve hastaneler gibi kapalı ortamlarda, insanlara zarar verecek yoğunluklara yükselmesi durumu.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
hava kirliliği
İngilizce: air pollution
İnsanın neden olduğu veya doğal etkenler sonucunda, insan ve çevre sağlığı ile yaşam kalitesini bozacak derecede atmosferde zararlı madde oluşması.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 KPSS başvuruları başladı - 2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı -
reklam