Hatıra (Anı) Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Hatıra (Anı) Nedir? Hatıra (Anı) Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Hatıra (Anı) nedir, Hatıra (Anı) nasıl yazılır tdk, Hatıra (Anı) Anlamı tdk, Hatıra (Anı) Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Hatıra (Anı) – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Hatıra (Anı)  kelimesinin anlamı:

Hatıra (Anı) Edebiyat Terimi Olarak Hatıra (Anı):
Bir kimsenin kendi başından geçen olayları veya tanık olduğu olay ve olguları; gözlemlerine, izlenimlerine, bilgilerine dayanarak kimi zaman kişisel duygularını ve düşüncelerini de katarak anlattığı yazı türü.

Türk Dil Kurumu’na göre Hatıra (Anı)  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
anı
Türkçe: hatıra, Fransızca: mémoire
Bir kimsenin görüp geçirdiği olayları, durumları ve yaşantıyı saptayan yazı. Toplumun yaşantılarını, tarih olaylarını yansıtması bakımından çok önemlidir. Biçemci bir kalemden çıkınca, yazın türlerinin en çekicilerinden olur. Eskiden bu tür yapıtlara “hatıra defteri” denirdi.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
anı
Türkçe: hatıra, İngilizce: remembrance, Fransızca: souvenir, mémoire, Almanca: Erinnerung
1. (Genel olarak) Yaşantı ve bilinç içeriklerinden belleğin sakladığı izler. 2. (İnsanbilimde) İnsana, zamansal-tarihsel varlığının vazgeçilmez koşulu ve varoluş boyutu olarak geçmişi kazandıran şey.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Gezegenleri Tanıyalım Konu Anlatımı - 6. Sınıf Güneş Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı -