Handan – Halide Edip Adıvar Eser Özeti

Sizlere bu yazımızda Handan – Halide Edip Adıvar Eser eser özeti hakkında bilgi vereceğiz. Eserin özeti, konusu, ana karakterleri hakkında merak ettiğiniz bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Handan – Halide Edip Adıvar

ROMANIN KONUSU:

Handan adlı güzel bir bayanın çileli yaşamı ve duygusal yıkılganlıkları romanın konusunu oluşturur.

ROMANIN ANA KARAKTERLERİ:

Handan: Romanın ana karakteridir. Akıllı, güzel, okumayı seven bir kişidir. Sabırlı ve duygusal olmasına rağmen başından geçen ilişkiler neticesinde üzüntüden ölür.

Refik Cemal: Neriman’ın kocasıdır. Karısını çok sever ama sonradan Handan’a aşık olur.

Neriman: Kahramanımız olan Handan’ın en yakınındaki insandır. Sadakatli bir kadındır.

Hüsnü Paşa: Handan’ın kocasıdır. Kadınları sadece eğlence olarak gören bir kişidir.

ÖZET:

Handan kolejde okutulmuş, özel dersler aldırılmış, alafranga yetiştirilmiş, kültürlü, keskin zekalı bir gen kızdır. Ona özel ders veren Nazım II. Abdülhamit rejimine karşı çıkan Jön Türklerdendir. Nazım, fikir ve mücadele arkadaşı olabileceğini sandığı Handan ile evlenmek ister. Handan Nazım’ı beğenmesine rağmen, Nazım’ın kendisine aşık olmadığını sadece dava arkadaşı istediğini düşünür ve evlenme teklifini reddeder.

Zengin biri olan hariciyeci Hüsnü Paşa da Handan’la evlenmek ister, Handan bu teklifi kabul eder. Handan Hüsnü Paşa’yla zengin olduğu için evlenmiştir. Handan ve Hüsnü Paşa Avrupa’ya gidip orada yaşamaya başlarlar.

Handan’ın annesinin yeğeni Neriman, Refik Cemal adlı biriyle evlenir. Refik Cemal de Abdülhamit’e karşıdır. Neriman, Handan’ı çok sevmekte ve onun etkisinde kalmaktadır.

Handan, Hüsnü Paşa ile mutlu olamaz. Zekası, bilgisi ve duygusallığı Hüsnü Paşa’yı aşmaktadır. Nazım ise Abdülhamit karşıtlığından dolayı Avrupa’ya kaçmak üzereyken yakalanıp hapse atılır. Hapiste intihar eder, cebinde Handan’a yazdığı mektup vardır.

Handan güçlü kişiliğiyle kocası Hüsnü Paşa’yı yönetmeye kalkar. Bu zeki, bilgili kadın Hüsnü Paşa’yı sıkar, aralarında anlaşmazlık başlar. Hüsnü Paşa dışarıda başka kadınlarla yaşar, eve uğramaz.

Onurlu ve dürüst biri olan Ayşe ise kocasına sadıktır. Onu bu zor günlerde yeğeni Neriman’ın kocası Refik Cemal avutur. Refik Cemal, Neriman’da bulamadığı düşünce zenginliğini Handan’da bulur.

Handan, Paşa’nın onur kırıcı yaşantısından dolayı beyin humması olur, hafızasını kaybeder. Bu hastalığı sırasında bilinçaltında gizlediği, yeğeninin kocası Refik Cemal’e duyduğu aşk ortaya çıkar, iyi bir bakımla hastalıktan kurtulsa da hafızası yerine gelmez.

Hava değişimi için Refik Cemalle İtalya’ya gider. Hafızası İtalya’da yerine gelir. Refik Cemal’e olan aşkı ile yeğeni Neriman arasında çok acı çeker. Kocasına ve Neriman’a ihanet edemez. Yeniden bunalıma girer. Çok acı çeker ve ölür. İstanbul’a getirilip toprağa verilir. Böylece Handan’ın acılarla dolu ama onurlu yaşamı sona erer.

Türk Edebiyatı Eser Özetleri

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Destek ve Hareket Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Güneş ve Ay Tutulmaları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gezegenleri Tanıyalım Konu Anlatımı - 6. Sınıf Güneş Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı -