Güdülenme Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Güdülenme Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Güdülenme Nedir? Güdülenme Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Güdülenme nedir, Güdülenme nasıl yazılır tdk, Güdülenme anlamı tdk, Güdülenme ne demek, Güdülenme ne anlama gelir, Güdülenme anlamı nedir, Güdülenme Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Güdülenme – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Güdülenme  kelimesinin anlamı:

Güdülenme Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Güdülenme:
Herhangi bir şekilde eylemde bulunma eğilimi.

Güdülenme Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık Terimi Olarak Güdülenme:
1. Hayvan ya da insanda organizmayı belirli bir amaca yönelik davranışa iten sürecin tümüne güdülenme denir.

2. Organizmanın içinden veya dışından gelen güdülerin etkisi ile harekete geçerek davranışta bulunma ve doyum sağlama sürecine güdülenme denir.

Güdülenme Beden Eğitimi ve Spor Terimi Olarak Güdülenme:
1. Güdülerin organizmayı uyarıp faaliyete geçirerek organizmanın davranışlarını belirli bir amaca doru yöneltmesiyle organizmanın davranışta bulunma süreci.

2. Bireyin, işinin yönünü, gücünü ve öncelik sırasını belirleyen içten veya dıştan gelen dürtülerle harekete geçmesi, motivasyon.

Türk Dil Kurumu’na göre Güdülenme  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü – 1974
güdülenme
Türkçe: saiklenme, İngilizce: motivation
1. Kişinin, eyleminin yönünü, gücünü ve öncelik sırasını belirleyen iç ya da dış bir dürtücünün etkisi ile eyleme geçmesi. 2. Canlıda eyleme ya da öğrenmeye geçme isteği.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
güdülenme
İngilizce: motivation
1. Herhangi bir şekilde eylemde bulunma eğilimi. 2. Bireyin, iç ya da dış dürtülerin etkisiyle belirlenen amaç doğrultusunda harekete geçmesi. 3. Bir kimsenin belli bir şeyi öğrenmeye ya da yapmaya karşı ilgi ve istek duyması. 4. İstencin güdülerle ortaya çıkması durumu, güdülenim, isteklendirme.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Kapıkule Sınır Kapısı Canlı Yayın 2022 İzle - 2022 ALES/2 başvuruları başladı - 2022-DGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - YKS Adayların Eğitim Bilgilerinini Güncelleme İşlemleri Başladı - YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2022 - BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜREN ÜNİVERSİTE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ - Uzmanlar 2022 AYT’yi değerlendirdi - 2022 MSÜ tercih sonuçları açıklandı! - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - Üsküdar Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - Kto Karatay Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İstanbul Ticaret Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 -
reklam