Matematik Soru Bankası

Güdülenme Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Güdülenme Nedir? Güdülenme Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Güdülenme nedir, Güdülenme nasıl yazılır tdk, Güdülenme anlamı tdk, Güdülenme ne demek, Güdülenme ne anlama gelir, Güdülenme anlamı nedir, Güdülenme Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Güdülenme – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Güdülenme  kelimesinin anlamı:

Güdülenme Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Güdülenme:
Herhangi bir şekilde eylemde bulunma eğilimi.

Güdülenme Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık Terimi Olarak Güdülenme:
1. Hayvan ya da insanda organizmayı belirli bir amaca yönelik davranışa iten sürecin tümüne güdülenme denir.

2. Organizmanın içinden veya dışından gelen güdülerin etkisi ile harekete geçerek davranışta bulunma ve doyum sağlama sürecine güdülenme denir.

Güdülenme Beden Eğitimi ve Spor Terimi Olarak Güdülenme:
1. Güdülerin organizmayı uyarıp faaliyete geçirerek organizmanın davranışlarını belirli bir amaca doru yöneltmesiyle organizmanın davranışta bulunma süreci.

2. Bireyin, işinin yönünü, gücünü ve öncelik sırasını belirleyen içten veya dıştan gelen dürtülerle harekete geçmesi, motivasyon.

Türk Dil Kurumu’na göre Güdülenme  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü – 1974
güdülenme
Türkçe: saiklenme, İngilizce: motivation
1. Kişinin, eyleminin yönünü, gücünü ve öncelik sırasını belirleyen iç ya da dış bir dürtücünün etkisi ile eyleme geçmesi. 2. Canlıda eyleme ya da öğrenmeye geçme isteği.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
güdülenme
İngilizce: motivation
1. Herhangi bir şekilde eylemde bulunma eğilimi. 2. Bireyin, iç ya da dış dürtülerin etkisiyle belirlenen amaç doğrultusunda harekete geçmesi. 3. Bir kimsenin belli bir şeyi öğrenmeye ya da yapmaya karşı ilgi ve istek duyması. 4. İstencin güdülerle ortaya çıkması durumu, güdülenim, isteklendirme.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam