Reklam
Reklam

Göz Uyağı Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Göz Uyağı Nedir? Göz Uyağı Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Göz Uyağı nedir, Göz Uyağı nasıl yazılır tdk, Göz Uyağı Anlamı tdk, Göz Uyağı Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Göz Uyağı – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Göz Uyağı  kelimesinin anlamı:

Göz Uyağı Edebiyat Terimi Olarak Göz Uyağı:
Yazımları fonetik olmayan dillerde ses yönünden uyaklı olmadıkları halde, sonlarında aynı harflerin bulunduğu sözcüklerle yapılan uyak. (Gam, Cem, Kerem)

Türk Dil Kurumu’na göre Göz Uyağı  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
göz uyağı
Türkçe: göz için kafiye
Yalnız yazılışları benzer olan uyak. Divan koşuklarında uyak göz içindi gam – Cem, – kerem, Arap harfleriyle yazılışta benzeştikleri için, tam uyaklı sayılırdı. Karşıtı: kulak uyağı, kulak için uyak.

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü – 1948
göz uyağı
Fransızca: Eye rhyme
İmlâları sesçil (phonétique) olmıyan dillerde, ses bakımından uyaklı olmadıkları halde, sonlarında aynı harfler bulunan kelimelerle yapılan uyak.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Ales Ne Zaman Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce İsim-Fiil(Fiilimsi) (Gerunds & Infinitives) - Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yerel Yönetimler (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yeni Medya ve Gazetecilik (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yat Kaptanlığı (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yaşlı Bakımı (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yapı Yalıtım Teknolojisi (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -
reklam