Göz Uyağı Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Göz Uyağı Nedir? Göz Uyağı Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Göz Uyağı nedir, Göz Uyağı nasıl yazılır tdk, Göz Uyağı Anlamı tdk, Göz Uyağı Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Göz Uyağı – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Göz Uyağı  kelimesinin anlamı:

Göz Uyağı Edebiyat Terimi Olarak Göz Uyağı:
Yazımları fonetik olmayan dillerde ses yönünden uyaklı olmadıkları halde, sonlarında aynı harflerin bulunduğu sözcüklerle yapılan uyak. (Gam, Cem, Kerem)

Türk Dil Kurumu’na göre Göz Uyağı  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
göz uyağı
Türkçe: göz için kafiye
Yalnız yazılışları benzer olan uyak. Divan koşuklarında uyak göz içindi gam – Cem, – kerem, Arap harfleriyle yazılışta benzeştikleri için, tam uyaklı sayılırdı. Karşıtı: kulak uyağı, kulak için uyak.

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü – 1948
göz uyağı
Fransızca: Eye rhyme
İmlâları sesçil (phonétique) olmıyan dillerde, ses bakımından uyaklı olmadıkları halde, sonlarında aynı harfler bulunan kelimelerle yapılan uyak.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Klasik Arkeoloji 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Kamu Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - İşletme 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - İslam İktisadı ve Finans 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - İnsan Kaynakları Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - İktisadi ve İdari Bilimler Programları 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Havacılık Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Gümrük İşletme 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Grafik Tasarımı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Grafik Sanatlar 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Grafik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Girişimcilik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -
reklam