Görsel Sanatlar Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Görsel Sanatlar bölümü hangi üniversitelerde var, Görsel Sanatlar bölümü iş olanakları,Görsel Sanatlar bölümü taban puanları,Görsel Sanatlar bölümü olan üniversiteler,Görsel Sanatlar bölümü atamaları,Görsel Sanatlar bölümü dersleri,Görsel Sanatlar bölümü taban puanları,Görsel Sanatlar bölümü kaç yıllık,Görsel Sanatlar maaşları

Görsel Sanatlar Bölümü Nedir?

Güzel sanatlar bölümü, beş sanat dalını kapsar. Resim, heykel, müzik, şiir ve mimarlık alanında verilen eğitimler teorik ve uygulamalı olarak ikiye ayrılır. Bu bölümde modern sanatlar ile klasik sanatların karşılaştırması yapılır. İlk iki yılda daha çok kuramsal eğitim verilirken, 3. ve 4. sınıfta uygulamalı derslere ağırlık verilir. Bazı üniversitelerin eğitim programlarında felsefe ve sanat tarihi gibi dersler de yer almaktadır.

Güzel sanatlar bölümünü kazanmak için taban puanları ve başarı sıralaması kadar yetenek sınavından alınan puan da önemlidir. Öğrenciler, 3. ve 4. sınıfta Erasmus ile Avrupa ülkelerine gidebilir, burada bulunan müzeleri ve sanat merkezlerini gezebilir.

Bu bölümden mezun olan kişilere, uzmanlaştıkları alana göre mimar, ressam, müzisyen ve heykeltıraş denir.

Görsel Sanatlar Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Görsel Sanatlar bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Görsel Sanatlar Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Temel Sanat Eğitimi I, II
– Sanat Tarihi I, II
– Görsel Sanatlar Tarihi I, II, II
– Sanat Kavramları
– Fotoğraf
– Temel Bilgisayar I, II
– Desen I, II, III, IV, V
– Modelaj
– Bilgisayar Destekli Tasarım I, II, III
– Resim I, II, III
– Özgün Baskı I, II
– Mitoloji
– Türk Sanatı Tarihi
– Yazı ve Tipoloji
– Heykel I, II, III
– Yerleştirme I, II, III
– Resim Teknolojisi
– Fotoğraf Stüdyo
– Metal Ahşap Heykel I, II, III
– Sanat Eseri Analizi
– Grafik Stüdyo
– Çağdaş Sanat Yorumları
– Sanat Sosyolojisi
– Sanat Felsefesi
– Disiplinlerarası Stüdyo
– Güncel Sanat
– Metin Yazımı
– Müzecilik
– Görsel Sanatlar Projesi
– Portfolyo Tasarımı
– Küratörlük ve Sanat Yönetimi

Görsel Sanatlar Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Görsel Sanatlar bölümü mezunları, kamu ve özel müzelerde ve sanat galerilerinde ‘sanat danışmanı’, ‘küratör’ olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca kendilerine ait sanat atölyesi açıp, sanat çalışmalarını ‘sanatçı’ (ressam, heykeltraş, grafik sanatçısı, fotoğraf sanatçısı, vb.) olarak bireysel bir şekilde de devam ettirebilirler. Kamu veya özel eğitim kurumlarında sanat ve tasarım alanlarında öğretmenlik veya eğitmenlik yapabilirler. Mezunlar lisansüstü eğitim yaparak üniversitelerde akademisyen de olabilirler.

Görsel Sanatlar Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Görsel Sanatlar bölümü mezunları için kariyer olanakları genellikle kültür ve sanat sektörlerindedir. Kurumsal olarak; kamu veya özel sektördeki müzeler, kültür ve sanat vakıflarında ve sanat galerilerinde çalışabilmektedirler. Kendi özel atölyelerinde de çalışabilen mezunlar, kamu ve özel eğitim kurumlarında sanat ve tasarım alanlarında öğretmenlik ve eğitmenlik yapabilirler. Lisansüstü eğitimi tamamlayan bu bölüm mezunlarının, akademik ortamlarda çalışma imkânları da bulunmaktadır.

Görsel Sanatlar Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Görsel Sanatlar bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Görsel Sanatlar Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Görsel Sanatlar Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Görsel Sanatlar Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Görsel Sanatlar Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Makine Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Özel Üniversite Eğitim Ücretleri 2021 2022 -