Gırtlak Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Gırtlak Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Gırtlak Nedir? Gırtlak Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Gırtlak nedir, Gırtlak nasıl yazılır tdk, Gırtlak anlamı tdk, Gırtlak Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Gırtlak – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Gırtlak  kelimesinin anlamı:

Gırtlak Biyoloji Terimi Olarak Gırtlak:
Soluk borusunun başlangıç kısmına gırtlak denir.

Türk Dil Kurumu’na göre Gırtlak  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
gırtlak
Türkçe: hançere, İngilizce: larynx, Fransızca: larynx, Almanca: Kehlkopf, Diğer: Yun. larynx
(anlamdaş. larinks): Akciğerle soluyan omurgalı hayvanlarda soluk borusunun kıkırdak iskeletle desteklenmiş üst bölgesi. Memeli hayvanlarda ve insanda hava yolu görevinden başka ses çıkarma organı olarak da görevlidir.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
gırtlak
Türkçe: hançere, Fransızca: larynx
(biyoloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
gırtlak
Türkçe: hançere, bul’um, İngilizce: larynx, Fransızca: larynx, Almanca: Kehlkopf, Diğer: Yun. larynx: gırtlak
Memeli hayvanlarda ve insanda ses çıkarma organı olarak da görev yapan, akciğerle soluyan omurgalı hayvanlarda soluk borusunun kıkırdak iskeletle desteklenmiş üst bölgesi. Larinks.

Gramer Terimleri Sözlüğü – 2003
gırtlak
Türkçe: hançere, İngilizce: larynx, Fransızca: larynx, Almanca: Kehlkopf
Nefes borusunun bittiği ve ses borusunun başladığı yerde, nefes borusunun en üst halkası üzerine oturtulmuş beş parça kıkırdaktan oluşan ve içindeki ses telleri (ses dudakları) yardımıyla insan sesinin oluşmasını sağlayan küçük kutu biçimindeki organ. Gırtlağı oluşturan kıkırdaklar, biçimlerindeki benzerlik dolayısıyla halka kıkırdak, kalkan kıkırdak, ibriksi kıkırdaklar, armutsu kıkırdak adlarını alır. Kalkan kıkırdağın ön üst kısmı erkeklerde âdem elması denilen bir çıkıntı oluşturur. Gırtlağın yutma sırasında nefes borusunu kapatan kısmına da gırtlak kapağı denir. Gırtlağın, nefes alma durumunda, bir ikiz kenar üçgen şeklinde açık kalan, konuşma sırasında ibriksi kıkırdağı harekete getiren, adalelerin veya ses tellerinin küçülmesi ile kapanan kısmı ses yarığı adını alır. Gırtlağın önde halka ve kalkan kıkırdakların iç yüzüne bağlı bulunan ve gırtlağın ortasındaki iki kiriş oluşturan adale demetine ses telleri denir. Bunlara bk.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
gırtlak
İngilizce: larynx
anat. Yutak ve soluk borusunu birbirine bağlayan solunum sistemi bölümü, larenks. Sesin oluşturulmasını sağlayan bu kısım mukoza, kıkırdak ve kaslardan yapılmıştır.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
gırtlak
İngilizce: larynx
#(larenks)#

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam