Reklam
Reklam

Gerçeküstücülük Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Gerçeküstücülük Nedir? Gerçeküstücülük Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Gerçeküstücülük nedir, Gerçeküstücülük nasıl yazılır tdk, Gerçeküstücülük anlamı tdk, Gerçeküstücülük Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Gerçeküstücülük – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Gerçeküstücülük  kelimesinin anlamı:

Gerçeküstücülük Edebiyat Terimi Olarak Gerçeküstücülük:
1924’den sonra Dadaizm’in yerine geçen, Fransa’da Andre Breton ve arkadaşlarının öncülük ettiği edebiyat akımıdır. Bu akım düşünce ve duyguların aklın denetimine girmesini reddeder.

Türk Dil Kurumu’na göre Gerçeküstücülük  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü – 1981
gerçeküstücülük
Türkçe: sürrealizm, İngilizce: surrealism, Fransızca: surréalisme, Almanca: Surrealismus
Sinema Çeşitli sanat dallarındaki gerçeküstücülüğün öncü sinema, soyut filmdeki yansısı. Özellikle 1927’ye doğru Fransa’da sinemaya uygulanmağa başlanan gerçeküstücülük, nesneleri, bilinçaltı dünyasının bir belirtisi olarak gerçekdışı, acayip, çarpıcı görünüşlerle ortaya koymağa çabalar.

Tiyatro Terimleri Sözlüğü – 1966
gerçeküstücülük
bk. Sürrealizm.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
gerçeküstücülük
Fransızca: surréalisme
1924 yılında, Fransa’da Andre Breton ve arkadaşlarınca başlatılan ve duyguların, düşüncelerin us denetimiyle dizginlenmeden, her türlü sanat ve töre kaygısından uzak bir biçimde, sonsuz bir özgürlük ve kendiliğindenlik içinde dile getirilmesini öneren, Fransa dışında da türlü savunucular ve izleyiciler bulan yazın ve sanat akımı.

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü – 1968
gerçeküstücülük
Fransızca: surréalisme, Almanca: Surealismus
(Resim) Doğanın bilinen görüntüsünü değil, bilinçaltına ve düşlere değgin bir dünyayı canlandırmak isteyen, 1924 yılında Andre Breton’un ortaya attığı sanat görüşü.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
gerçeküstücülük
İngilizce: surrealism
Aklın, geleneklerin ve alışkanlıkların denetiminden uzak, bilinçaltı gerçeklerini yansıtan, insanın bilinen gerçekle bağını kesip kendince bir gerçek yaratmasını amaçlayan, edebiyat ve sanatın yol gösterici bir araç olarak kullanıldığı, 20. yüzyılın en önemli düşünce hareketi biri, ##(sürrealizm)##.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
İngilizce Saatler – Saat nasıl söylenir? - İngilizce Kibarca İstemek (Can/Will/Could/Would) (Polite Requests) - 2021 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Ankara Medipol Üniversitesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHBV) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Ankara Bilim Üniversitesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -
reklam