Gerçek Sayılarda Aralık Kavramı Konu Anlatımı

Gerçek Sayılarda Aralık Kavramı Konu Anlatımı

Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Matematik Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Gerçek Sayılarda Aralık Kavramı konusu ile ilgili bütün soruların cevabı sizleri bekliyor…

Gerçek Sayılarda Aralık Kavramı

Aralık Kavramı

Sayı doğrusunda farklı iki noktanın aralarındaki tüm gerçek sayılardan oluşan alt kümeye aralık denir. Aralıklar verilen kümenin uç noktalarının kümeye dahil olup olmamasına bağlı olarak adlandırılır.

Aralıklar, uç noktaların verilen kümeye dahil olup olmamasına göre farklı şekilde adlandırılır. a ve b gerçek sayıları aralıkların uç noktaları olmak üzere aralıklar [a,b], (a,b), [a,b), (a,b] şeklinde gösterilir.

Kapalı Aralık

Her iki uç noktasının da aralığa dâhil edildiği kümelere kapalı aralık denir. A = { x | a ≤ x ≤ b ve a, b, x ∈ R } kümesi bir kapalı aralık belirtir ve bu aralık [a,b] ile ifade edilir.

Açık Aralık

Uç noktaların (a ve b’nin) aralığa dahil olmadığı kümeler a < x < b açık aralık olarak adlandırılır ve (a, b) şeklinde gösterilir.

Yarı Açık Aralık

Uç noktalarından yalnız birinin aralığa dâhil edildiği kümelere yarı açık aralık denir.
A = { x | a ≤ x < b ve a, b, x ∈ R } ve A = { x | a < x ≤ b ve a, b, x ∈ R } kümeleri birer yarı açık aralık belirtir, bu aralıklar sırasıyla [a,b) ve (a,b] ile ifade edilir.

Alttan Sınırsız Aralılar

Sadece üstten sınırlı olan aralıklara alttan sınırsız aralık denir.
A = { x | x ≤ c ve c, x ∈ R } kümesinin belirttiği aralık (−∞,c] ile ifade edilir.

A = { x | x < c ve c, x ∈ R } kümesinin belirttiği aralık (−∞,c) ile ifade edilir.

Alttan sınırsız aralıkların sayı doğrusunda gösterimi aşağıdaki gibidir.

Üstten Sınırsız Aralıklar

Sadece alttan sınırlı olan aralıklara üstten sınırsız aralık denir.
A = { x | d ≤ x ve d, x ∈ R } kümesinin belirttiği aralık [d,∞) ile ifade edilir.

A = { x | d < x ve d, x ∈ R } kümesinin belirttiği aralık (d,∞) ile ifade edilir.

 

9. Sınıf Matematik Konuları için Tıklayınız

9. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ekin akbulut dedi ki:

    Teşekkürler çok işime yaradı

BİR YORUM YAZIN

2022 KPSS başvuruları başladı - 2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı -
reklam