Geometride Temel Kavramlar Konu Anlatımı

Geometri ayt konu anlatımı, Geometri tyt konu anlatımı , Geometri yks konu anlatımı… Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda Geometride Temel Kavramlar Konu Anlatımı hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Geometride Temel Kavramlar

Nokta

Bir kalemin düzlem üzerinde bıraktığı ize nokta demekteyiz. Boyutu olmayan noktalar büyük harflerle gösterilir.

Doğru

Sonsuz noktalar kümesine doğru demekteyiz. Doğru tek boyutludur ve iki ucu sınırsızdır. Bir doğru üzerinde bulunan noktalara doğrusal noktalar denir. Farklı iki noktadan da yalnız bir doğru geçmektedir.

İki nokta arasındaki uzaklık, bu noktalara gelen gerçel sayıların farkının mutlak değeri denmektedir. Buradan çıkaracağımız şey iki nokta arasındaki uzaklık kesinlike bir negatif değer olamaz.

Burada A ile B arasındaki uzaklık |AB|=|x-y| şeklinde ifade edilmektedir.

Doğru Parçası: Bir doğrunun belirlenen iki nokta arasında kalan doğrusal tüm noktalar kümesine, bu iki noktanın doğru parçası denir.

[AB] Doğru Parçası

Düzlem

Üzerinde doğrular çizilebilen yüzeylere düzlem demekteyiz. İki boyutlu olan dğzlemin boyutları sınırsızdır. Bir noktadan sonsuz sayıda düzlem geçeceği gibi , bir nokta kümesinin tüm noktaları aynı düzlemin içindeyse bu kümenin noktaları düzlemseldir diyebiliriz. Bir noktadan sonsuz sayıda düzlem geçebileceği gibi bir doğrudan da sonsuz sayıda düzlem geçmektedir.

Bunların dışında, bir nokta kümesinin herhangi iki noktasını birleştiren doğrunun tamamı kümenin içindeyse buna konveks (Dış Bükey) küme, tamamı değil de bir kısmı dışında kalıyorsa konkav (iç bükey) küme denir. Aşağıdaki şekilleri kontrol edebilirsiniz.

 

Açılar

Dar Açı: Büyüklüğü 0 ile 90 derece arasında olan açıdır.


Dik Açı: Büyüklüğü 90 derece olan açıdır.


Geniş Açı: Büyüklüğü 90 ile 180 derece arasında olan açıdır.


Doğru Açı: Büyüklüğü 180 derece olan açıdır.


Tam Açı: Büyüklüğü 360 derece olan açıdır.
Tümler Açılar: Toplamları 90 derece olan açılardır. Örneğin 50 derece olan bir açının tümleri(tümler açısı) 40 derecedir.


Bütünler Açılar: Toplamları 180 derece olan açılardır. Örneğin 110 derece olan bir açının bütünleri(bütünler açısı) 70 derecedir.

 

Bir açıyı iki eş açıya ayıran ışına açıortay denir.

Üçgenin Açıları

Bir üçgenin iç açılarının ölçüleri toplamı 180 derecedir.

x+y+z= 180º

Yukarıda resimde  görüldüğü üzere; üçgenin her köşesindeki iç ve dış açılarının toplamı 180 derecedir ve her üç köşeyi toplayıp iç açıları çıkardığımız zaman dış açıların ölçüleri toplamını 360 sonucuna ulaşırız.

y+y’=180º

z+z’=180º

x+x’=180º

y’+x’+z’=360

 Bir üçgende bir dış açının ölçüsü, kendisine komşu olmayan iki iç açının ölçüleri toplamına eşittir.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı - 6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı -