Geomatik Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Geomatik Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var, Geomatik Mühendisliği bölümü iş olanakları,Geomatik Mühendisliği bölümü taban puanları,Geomatik Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Geomatik Mühendisliği bölümü atamaları,Geomatik Mühendisliği bölümü dersleri,Geomatik Mühendisliği bölümü taban puanları,Geomatik Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Geomatik Mühendisliği maaşları

Geomatik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Geomatik, yer yuvarı ve yer yüzü ile ilgili konum bilgilerinin üretiminden kullanılmasına etkin bir iş akışını oluşturmanın bilimi ve teknolojileri bütünüdür. Geomatik Mühendisliği ise arazi yönetimi kapsamında kadastro, taşınmaz mal değerleme ve geliştirilmesi kavramları ve bunlara bağlı arazi/kent bilgi sistemi düzenlemelerini de içermektedir.

Geomatik Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Geomatik Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Geomatik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Eğitim almayı amaçlayan aday öğrenciler;

– Analitik Geometri ve Vektör Hesaplamaları,
– Temel Ölçme Bilgisi,
– Kartografya,
– Jeodezik Referans Sistemleri,
– Sayısal Görüntüleme ve Yorumlama,
– Uzaktan Algılama,
– Deformasyon Ölçmeleri ve Analizi,
– Jeomorfoloji
– Lazer Tarama Temelleri,
– Uydu Jeodezisi
Ve benzeri derslerden 8 yarıyıllık eğitim süresi itibariyle sorumlu olacaklardır.

Geomatik Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Geomatik Mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler kamu ve pek çok özel alanda çalışma fırsatı yakalıyor. Bu bölümden mezun olan kişiler, tapu verileri, dijital imar, imar uygulamaları, kent ve arazi imar uygulamaları, afet bilgi sistemleri gibi pek çok alanda çalışma imkanı bulabilirler.

Geomatik Mühendisliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Coğrafi Bilgi Teknolojileri sektörü hızla gelişen ve büyüyen sektörler arasındadır. Bu sebep ile Geomatik Mühendisleri için iş sahası çok geniştir. Kamu kurumları ile özel sektör kuruluşlarında, başta Coğrafi/Kent/Arazi/Afet Bilgi Sistemleri, altyapı, inşaat, imar, planlama, seyir, enerji, çevre, orman, ulaşım, savunma sanayi ve iletişim sektörleri olmak üzere, geniş bir yelpaze içerisinde çalışma olanağına sahiptirler. Özel sektör dışında Geomatik Mühendislerinin istihdam edilebileceği kamu kurumlarından bazıları; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Belediyeler, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Harita Genel Komutanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletme Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, İl Özel İdareleri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı.

Geomatik Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Geomatik Mühendisliği bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Geomatik Mühendisliği Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Geomatik Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Geomatik Mühendisliği Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Geomatik Mühendisliği Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2022 TYT Konuları ve Soru Dağılımları - 2022 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı, ÖSYM, YÖK, MEB - 2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2022 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2022 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - KYK Yurt Ücreti ve Depozito Ne Kadar 2020 2021 - 2021 DGS Soruları ve Cevapları Yayımlandı - 2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır - 2021 LGS tercih başvuruları başladı - İstanbul Liseleri 2021 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Lise Taban Puanları 2021 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Ankara Liseleri Taban Puanları,Yüzdelik Dilimleri 2021 LGS-MEB - 2021 DGS sınav giriş yerleri açıklandı - İzmir Tınaztepe Üniversitesi Eğitim ve Burs Ücretleri 2020 -