BaşarıSıralamaları

Galatasaray Üniversitesi Hakkında Bilgi


Galatasaray Üniversitesi hakkında, üniversite hakkında bilgi, üniversite bölümleri, üniversite fakülteleri, burs imkanları, iletişim bilgileri, üniversite kampüsü, gibi içerikleri burada bulabilirsiniz. Özetle Galatasaray Üniversitesi hakkında merak ettiğiniz her şeye ulaşmış olabileceksiniz. Şimdi Galatasaray Üniversitesini tanıtalım ve tanıyalım;

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ

Galatasaray Üniversitesi Hakkında

Üniversite Türü :Devlet

reklam

İL :İstanbul

Kuruluş Yılı :1992

Rektör: Prof. Dr. Ertuğrul Karsak

Galatasaray Lisesi mezunu Emekli Büyükelçi Coşkun Kırca’nın çabaları sonucu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal 5 Haziran 1991’de Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile Paris’ te yaptığı görüşmede Türk ve Fransız ortak girişimiyle bir üniversite kurulması konusunu resmen gündeme getirmiştir. Bu teklife olumlu yanıt verilmesinin ardından, Türkiye’yi ziyaret etmekte olan Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand 14 Nisan 1992’de Beyoğlu’ndaki Galatasaray Lisesi binasına gelerek, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile birlikte, Türk Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Fransız Dışişleri Bakanı Roland Dumas tarafından imzalanan Galatasaray Üniversitesi Kuruluş Belgesi imza töreninde hazır bulunmuştur. Galatasaray Üniversitesi, Türkiye’ de eğitim dili Fransızca olan tek üniversite olmasının yanında, uluslararası bir antlaşmayla kurulan ilk yükseköğretim kurumudur. Galatasaray Üniversitesi’ni kuran antlaşma, 1954 tarihli Fransa-Türkiye Kültürel İşbirliği Antlaşması’na dayandırılmıştır.

Riva’daki arazi yerine, Galatasaray Lisesi’ne ait Ortaköy’deki binada faaliyete geçen Galatasaray Eğitim Öğretim Kurumu, Haziran 1994′ kadar faaliyet göstermiştir. 23 Mayıs 1993 tarihinde iç sınav ilk kez yapılmış, ilk eğitim yılı açılışı dolayısıyla 11 Ekim 1993 tarihinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel kurumu ziyaret etmiştir. 13 Aralık 1993 tarihinde Fransa’daki pek çok üniversite ile iş birliğini öngören protokoller imzalanmıştır.

Kurum, 6 Haziran 1994 tarihli ve 21952 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 3993 sayılı kanunla Galatasaray Üniversitesi’ne dönüşmüştür. Kanunun hazırlanma ve kabul aşamasında, o tarihte DYP İstanbul milletvekili olarak görev yapmakta olan Coşkun Kırca’nın yine büyük katkıları olmuştur.

Kurum üniversite statüsünü almasına rağmen, entegre eğitim-öğretim kurumu olma özelliğini korumuş ve Galatasaray Lisesi ile Galatasaray İlköğretim Okulu, Galatasaray Üniversitesi rektörlüğüne bağlı öğretim birimleri olarak tanımlanmıştır.

Fakülteler
∼İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
∼Hukuk Fakültesi
∼İletişim Fakültesi
∼Fen Edebiyat Fakültesi

Enstitüler
∼Fen Bilimleri Enstitüsü
∼Sosyal Bilimler Enstitüsü
∼Yabancı Diller Yüksekokulu

Galatasaray Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri

Galatasaray Üniversitesi bölümlerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri için tıklayınız

Galatasaray Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Galatasaray Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri  taban puan ve başarı sıralamalarına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Galatasaray Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları için tıklayınız

Galatasaray Üniversitesi Burs İmkanları

Öğrenciler Devlet bursları ve vakıf bursları alabilmektedirler. Ayrıca Galatasaray Eğitim Vakfı ve Galatasaray Eğitim Derneği burs başvurusunda bulunan öğrencilerimize imkan dahilinde burs vermektedir.

Galatasaray Üniversitesi Yurt İmkanları

Üniversiteye bağlı yurt bulunmamaktadır. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurtlarından veya özel yurtlardan faydalanmaktadırlar.

Galatasaray Üniversitesi Kampüste Yaşam

–>Konferans Salonu
–>Kütüphane
–>Yemekhane
–>Sağlık Merkezi
–>Banka
–>Otopark
–>Güvenlik
–>Kafeterya

Galatasaray Üniversitesi Konumu

Galatasaray Üniversitesi Adresi; Çırağan Cad. No:36, 34349 Ortaköy/İstanbul

∼Merkeze 4 km (Araçla yaklaşık 12 dk)
∼İstanbul Havaalanına: 22  km (Araçla 31 dk)
∼İstanbul Bayrampaşa Otogarına yaklaşık 21 km (Araçla 26 dk)

 Galatasaray Üniversitesi İletişim

İletişim Bilgileri
Telefon: +90 (212) 227-44-80
Fax:+90 (212) 227-44-80
Web: https://gsu.edu.tr/
E-posta:
Adres:Çırağan Cad. No:36, 34349 Ortaköy/İstanbul

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.