Fosfolipit Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Fosfolipit Nedir? Fosfolipit Hakkında Kısaca Bilgi (TDK),Fosfolipit nedir, Fosfolipit nasıl yazılır tdk, Fosfolipit anlamı tdk, Fosfolipit Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Fosfolipit – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Fosfolipit  kelimesinin anlamı:

Fosfolipit Biyoloji Terimi Olarak Fosfolipit:
Lipitlerin yağlardan sonraki en önemli grubudur. Fosfolipitlere fosfatidler de denir. Fosforik asidin (=H3PO4) diesteridir.

Türk Dil Kurumu’na göre Fosfolipit  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
fosfolipit
İngilizce: phospholipid, Fransızca: phospholipide, Almanca: Phospholipide
Gliserin ya da sfingozine bağlı olarak aynı ya da farklı tip yağ asidi yan zincirleri, fosforik asit ve buna bağlı kolin, serin, inozitol, etânolamin ya da gliserin taşıyan ve zarlarda bol bulunan herhangi bir amfipatik lipit gurubu.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
fosfolipit
İngilizce: phospholipid
Gliserol, sfingozin veya ilgili maddelerin omurgasını oluşturan fosfor içeren herhangi bir lipit.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
fosfolipit
İngilizce: phospholipid
Gliserin veya sfingozine bağlı yağ asidi, yan zincirlerinde fosforik asit ve buna bağlı kolin, serin, inozitol, etanolamin veya gliserin taşıyan ve hücre zarlarında bol bulunan herhangi bir amfipatik lipit grubu.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
fosfolipit
İngilizce: phospholipid
Canlıların hücre zarlarında bulunan, yapısında bir molekül gliserinin iki molekül yağ asidi ve genellikle bir bazik grup (kolin, etanolamin) taşıyan fosforik asitle esterleşmesi sonucu oluşan, suda miçel oluşturan trigliserit. ör.fosfatidil kolin (lesitin), fosfatidil etanolamin (sefalin)

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı - 6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı -
reklam