Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Nedir? Ne İş Yaptı?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü hangi üniversitelerde var, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü iş olanakları,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü taban puanları,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü olan üniversiteler,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü atamaları,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü dersleri,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü taban puanları,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü kaç yıllık,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon maaşları

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünün hedefi; kişi ve toplum sağlığını önemli ölçüde etkileyen, sosyal ve ekonomik kayıplara ve çeşitli fonksiyon bozukluklarına neden olan hastalık, yaşlılık, ağrı, yaralanma veya diğer tüm durumlarda bireyin fiziksel fonksiyonunun korunması ve en üst düzeye çıkarılmasını hedefleyen rehabilitasyon hizmetlerini sunan Fizyoterapist yetiştirmektir. Fizyoterapist; sağlıklı kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini artırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak protokolleri belirleyen, planlayan ve uygulan kişidir. Bunun yanı sıra hastalık durumlarında; fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimi veya uzmanlık eğitimi sırasında / sonrasında fiziksel tıp ve rehabilitasyon rotasyonu yapmış uzman hekimlerin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının iyileştirilmesi amacıyla gerekli uygulamaları yapar.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü; teknolojik ve bilimsel gelişmeler ışığında teorik, uygulamalı eğitim ve öğretimini öğrencilerine sunar. Bunu yaparken de toplum sağlığı ve yaşam kalitenin geliştirilmesinde etkili çalışmalar yapan, projeler üreten, uluslar ve uluslararası alanlarda tanınan, mesleğinde üstün niteliklere sahip fizyoterapistler yetiştirmeyi kendine misyon edinmiştir. Bugün rehabilitasyon ekibi kavramının yavaş yavaş oturmakta olduğu ülkemizde bu ekibin önemli bir parçası olan, hemen hemen tüm tıp dallarıyla bağlantıda olan fizyoterapistler, üniversitemizde yalnızca bilgi ve becerilerin geliştirilmesi yönünde değil aynı zamanda sosyal ve iletişim becerilerinin gelişmesi için de teşvik edilirler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Fizyoloji,
– Anatomi,
– Elektroterapi,
– Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Ölçme ve Değerlendirme,
– Kinezyoloji ve Biyomekani,
– Manipülatif Tedavi ve Mobilizasyon Teknikleri,
– Tedavi Hareketleri,
– Ortopedik Hastalıklar ve Rehabilitasyonu,
– Kardiyo Pulmoner Hastalıklar ve Rehabilitasyonu dersler arasında yer alır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Sağlık kuruluşlarında, özel kliniklerde fizyoterapist olarak görev alırlar.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Fizyoterapistler geniş bir çalışma alanına sahiptir. Hastanelerde, rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezlerinde, tıp merkezlerinde, özel kliniklerde, yaşlı ve özürlü bakımevlerinde, spor merkezlerinde, okullarda, spor kulüplerinde, sağlıklı yaşam merkezlerinde çalışabilirler. Yine fizyoterapistler hem devlet hem de özel kuruluşlarda istihdam edilebilirler. Kadın doğum alanında çalışıp hem anne hem de bebeğin sağlıklı gelişimi ile ilgilenebildikleri gibi, özürlü çocuklarla çalışırken onların maksimum bağımsızlık düzeyine ulaşabilmeleri için hippoterapi, Bobath tekniği gibi yöntemler de kullanırlar. Özetle sağlık sektörünün tüm alanlarında fizyoterapist görev alır. Fizyoterapistler bebek, çocuk, erişkin ve yaşlılık gibi yaşamın tüm evrelerindeki hastalarla ilgilenir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Makine Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Özel Üniversite Eğitim Ücretleri 2021 2022 -