Feromon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Feromon Nedir? Feromon Hakkında Kısaca Bilgi (TDK),Feromon nedir, Feromon nasıl yazılır tdk, Feromon anlamı tdk, Feromon Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Feromon – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Feromon  kelimesinin anlamı:

Feromon Biyoloji Terimi Olarak Feromon:
1. Bir organizma tarafından çevreye salgılanan ve aynı türün öteki üyelerinin davranış ve gelişmesine etki eden bir maddedir.

2. Alan belirlenmesi, topluluk içinde hiyerarşik düzenin sağlanması ve üreme döneminde eşlerin birbirini bulması gibi durumlarda etkili olan, “dış hormon” olarak da adlandırılabilen kimyasallar.

Türk Dil Kurumu’na göre Feromon  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
feromon
İngilizce: pheromone, Fransızca: phéromone, Almanca: pheromon
(Yun. pherein: taşımak; hormon: hormon) Aynı türün bireyleri arasında haberleşmeyi sağlayan kimyasal madde. Eşey feromonu vb. gibi.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
feromon
İngilizce: pheromone
Alan belirlenmesi, topluluk içinde hiyerarşik düzenin sağlanması ve üreme döneminde eşlerin birbirini bulması gibi durumlarda etkili olan, hormon yapısındaki maddeler, feromen.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
feromon
İngilizce: pheromone
Bir organizma tarafından diğer bir organizmayı etkilemek amacıyla yeni erginleşmiş dişi böceklerle memelilerdeki özel bezler tarafından salgılanan veya sentetik olarak üretilen, türe özgü hormon taşıyıcısı kimyasal maddeler.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
feromon
İngilizce: pheromone
Aynı türün bireyleri arasında doğal yolla iletişimi sağlayan kimyasal madde.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı - 6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı -
reklam