Feromon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Feromon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Feromon Nedir? Feromon Hakkında Kısaca Bilgi (TDK),Feromon nedir, Feromon nasıl yazılır tdk, Feromon anlamı tdk, Feromon Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Feromon – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Feromon  kelimesinin anlamı:

Feromon Biyoloji Terimi Olarak Feromon:
1. Bir organizma tarafından çevreye salgılanan ve aynı türün öteki üyelerinin davranış ve gelişmesine etki eden bir maddedir.

2. Alan belirlenmesi, topluluk içinde hiyerarşik düzenin sağlanması ve üreme döneminde eşlerin birbirini bulması gibi durumlarda etkili olan, “dış hormon” olarak da adlandırılabilen kimyasallar.

Türk Dil Kurumu’na göre Feromon  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
feromon
İngilizce: pheromone, Fransızca: phéromone, Almanca: pheromon
(Yun. pherein: taşımak; hormon: hormon) Aynı türün bireyleri arasında haberleşmeyi sağlayan kimyasal madde. Eşey feromonu vb. gibi.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
feromon
İngilizce: pheromone
Alan belirlenmesi, topluluk içinde hiyerarşik düzenin sağlanması ve üreme döneminde eşlerin birbirini bulması gibi durumlarda etkili olan, hormon yapısındaki maddeler, feromen.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
feromon
İngilizce: pheromone
Bir organizma tarafından diğer bir organizmayı etkilemek amacıyla yeni erginleşmiş dişi böceklerle memelilerdeki özel bezler tarafından salgılanan veya sentetik olarak üretilen, türe özgü hormon taşıyıcısı kimyasal maddeler.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
feromon
İngilizce: pheromone
Aynı türün bireyleri arasında doğal yolla iletişimi sağlayan kimyasal madde.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam