Matematik Soru Bankası

Eytişim Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Eytişim Nedir? Eytişim Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Eytişim nedir, Eytişim nasıl yazılır tdk, Eytişim anlamı tdk, Eytişim ne demek, Eytişim ne anlama gelir, Eytişim anlamı nedir, Eytişim Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Eytişim – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Eytişim  kelimesinin anlamı:

Eytişim Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Eytişim:
Karşılıklı savların ileri sürüldüğü bilimsel konuşmaları yönetme ve yürütme sanatı.

2. Fichte, Hegel ve Marx gibi filozofların, kavramların karşıtlarıyle birlikte düşünülerek gerçeğin bulunabileceği yolundaki görüşlerine verilen ad.

3. Genel anlamda Sokrates’in soru sorma ve soruları karşılama temeline dayalı öğretim yöntemine benzer bir tartışma yolu.

Türk Dil Kurumu’na göre Eytişim  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
eytişim
Türkçe: cedel, İngilizce: dialectic, Fransızca: dialectique
Karşılıklı savların ileri sürüldüğü bilimsel konuşmaları yönetme ve yürütme sanatı. 2. Fichte, Hegel ve Marx gibi filozofların, kavramların karşıtlarıyle birlikte düşünülerek gerçeğin bulunabileceği yolundaki görüşlerine verilen ad. 3. Genel anlamda Sokrates’in soru sorma ve soruları karşılama temeline dayalı öğretim yöntemine benzer bir tartışma yolu.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
eytişim
Fransızca: dialectique
1. Karşılıklı konuşma ve tartışma sanatı. 2. Karşıtlık ya da çeşitliklerinden yola çıkarak bir bileşime doğru gelişen uslama.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
eytişim
Türkçe: cedel, İngilizce: dialectic
Bir devinimsel sürecin, karşıtlıkların uzlaşarak yeni ve daha ileri biçimler yaratması yolunda oluşup geliştiğini söyleyen evrim yasası.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
eytişim
Türkçe: fenn-i münazara, cedel, ilm-i cedel, ilm-i hitâfü cedel, İngilizce: dialectic, Fransızca: dialectique, Almanca: Dialektik, Diğer: Yun. dialektike
1. (Kavramsal yöntem) Bir kavramdan öteki kavrama çelişmeleri ortadan kaldırarak ilerleyen mantıksal düşünme yolu: a. (Sokrates’te) Doğruya varmak, kavramları açıklığa kavuşturmak, belirlemek ve bunların kesin tanımlarını bulmak için karşıtlıklar içinde ilerleyen karşılıklı konuşma yöntemi, b. (Platon’da) İdeaların bilgisine vardıran yol; en yüksek bilim; mantıksal yöntem, c. (Aristoteles mantığında) Tanıtlama yolu. 2. Usun içine düştüğü çelişmeler öğretisi. Bu yönden özellikle Kant’ta: Koşulsuz olana, salt olana ulaşmak isteyen usun zorunlu olarak içine düştüğü çelişmeler. 3. Usun gelişme yasası (Alman idealizmi). Buna göre özellikle Hegel’de usun ve tinsel gerçekliğin karşıtlıklar içinden geçerek ilerlemesi ve kendini bulması. // Eytişimin temellendirilişi: Çelişme ve karşıtlıklar yalnızca olumsuz değillerdir; onlarda olumlu, ileriye götürücü, yaratıcı güç de vardır, karşıtlardan bir birleşim de doğar. Hegel’in geliştirdiği üçlü yöntem: thesis- = koyum, sav- antithesis = karşı koyum, karşı sav – synthesis = birlikte koyum = birleşim. Bu son evrede birbirine karşıt olan şeyler birleşirler, birbirleriyle uzlaşırlar. İnsanlık tarihi Hegel’e göre eytişimsel bir konuşma gibidir; bu konuşma, söz -karşısöz daha yüksek bir birlik içinde ilerler, ama bu birlik de yeniden bir karşıtlığın çekirdeği olur ve böylece daha ilerideki gelişmelere doğru itici bir gücü içinde bulundurur. Bu devinim ve ilerleme içinde us kendi kendini açar. Dünya tarihi böylece mantıksal ide’nin gelişmesidir. 4. Marx’in eytişimsel özdekçiliğinde ekonomik gelişme yasasını dile getirir. Marx da Hegel gibi, dünyanın gelişmesinin eytişimsel bir biçimde olduğunu söyler, ama bu gelişmeyi idelerden kalkarak değil, insanın daha aşağı doğa katmanlarından (içgüdü) kalkarak açıklar. Bir tarih dönemini belirleyen, o dönemin ekonomik yapısıdır ona göre. Toplumdaki gerçek itici güçler, ekonomi ile ilgili güçlerdir. Tarihin gidişi de bir ekonomi savaşıdır, bütün tarih sınıfların savaşıdır. Büyük eytişimsel üçlü adım Marx’a göre: Anamalcılık (kapitalizm) (thesis) -emekçiler buyurganlığı (proletaria diktatörlüğü) (antithesis)- sınıfsız toplum ve herkese eşit mutluluk (synthesis) basamaklarından oluşur.

İktisat Terimleri Sözlüğü – 2004
eytişim
İngilizce: dialectal, dialectical
Dünyayı ve olayları tez, antitez, sentez süreci içinde dinamik olarak algılamaya ve yorumlamaya çalışan düşünce yöntemi.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

LGS 2023 Sınava girerken öğrencilerden istenecek belgeler nelerdir? - LGS 2023 Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini nereden alacaklardır? - LGS 2023 Sınav giriş belgesi nereden alınacaktır? - 2023 İOKBS Bursluluk Sınavı Başvuruları Başladı - Açık Deniz Sondaj Teknolojisi DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir - 2023 DGS başvuru kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 9-10 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 3-4 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 1-2 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 9 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 3-4 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam